Ukrainas varasiestādes ar Donbasa teroristiem runāt negrasās
Likums par atsevišķu Donbasa rajonu īpašo statusu var tikt atcelts vēl pirms tā termiņa beigām, intervijā telekanālam ICTV sacīja Ukrainas prezidenta Petro Porošenko administrācijas vadītāja vietnieks Ihors Hrivins.
"Likums pilnībā zaudēs spēku pēc trim gadiem. Tā darbība var tikt izbeigta arī pēc pusgada, ja netiks ieviesta kārtība. Tā var beigties pēc gada," sacīja amatpersona.
Pēc Hrivina teiktā, situācija Donbasā viņam atgādina franču filmu "13.kavrtāls" par Francijas kriminogēnajiem rajoniem, kuros valda "haoss un nekārtība". Likuma pieņemšanu viņš uzskata par izeju no šīs situācijas.
Politiķis uzsvēra, ka šādā veidā "nekāds novads" netiek radīts.
"Nav runa par Donbasu. Runa ir par vietējās pašpārvaldes īpašu kārtību atsevišķos rajonos un atsevišķās pilsētās. Nav runa nedz par DTR, nedz LTR" - "tautas republikām", kuras Austrumukrainā pasludinājušas Krievijas diversantu un vietējo kolaborantu bandas.
"Tā nav nekāda federācija, nekāds novads. Tā pat nav federalizācija, bet pati zemākā decentralizācijas pakāpe," uzsvēra Hrivins.
Ukrainas varasiestādes ir gatavas iziet uz kompromisiem, bet ar teroristiem runāt negrasās. Turklāt "pārliecība par Krievijas uzticamību karājas mata galā", norādīja amatpersona.
Krievijas diversanti, algotņi un vietējie teroristi aprīļa vidū Ukrainas austrumos sāka sagrābt valsts iestāžu un milicijas nodaļu ēkas, kā arī citus stratēģiskos objektus. Reaģējot uz šiem notikumiem, Ukrainas varasiestādes izvērsa pretterorisma operāciju.
Augusta beigās Ukrainas kontinentālajā daļā iebruka Krievijas armijas regulārās vienības un izvērsa uzbrukumu pret Ukrainas armiju.
5.septembrī Minskā sarunās, kurās piedalījās Ukrainas, Krievijas, Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO), kā arī prokremlisko bandu delegāti, tika parakstīta pamiera vienošanās, kas cita starpā paredz ugunspārtraukšanu un apmaiņu ar gūstekņiem.
Ukrainas parlaments otrdien apstiprināja likumprojektu, kas paredz atsevišķiem Luhanskas un Doņeckas reģioniem uz trim gadiem piešķirt ierobežotas pašpārvaldes tiesības.
Kijevai lojālais Doņeckas apgabala gubernators Serjijs Taruta otrdien kritizēja šo likumu.
Mariupoli - Ukrainas valdības spēku kontrolēto Azovas jūras piekrastes pilsētu, pie kuras pozīcijas ieņēmis Krievijas karaspēks un vietējo kolaborantu bandas, - likums nebūt nenomierina, norādīja gubernators.
"Saistībā ar pieņemto likumu man ir vismaz 50 jautājumu. Kā dēļ gāja bojā mūsu puiši? Kāpēc tad vēl maijā nenotika miera sarunas? Jautājumus var uzdot bezgalīgi," otrdien žurnālistiem atzina Taruta.
NATO Eiropas spēku virspavēlnieks ģenerālis Filips Brīdlovs otrdien sacīja, ka Donbasā šobrīd atrodas četri Krievijas Bruņoto spēku bataljoni.
Izpostītais Donbasa reģions 2014.gada septembra sākumā
Krievijas diversanti, algotņi un vietējo separātistu kaujinieki aprīļa vidū Ukrainas austrumos sāka sagrābt valsts iestāžu un milicijas nodaļu ēkas, kā ...
LETA, Foto: Reuters