Ēģiptē piespriež nāvessodu četriem "Musulmaņu brālības" biedriem
Tiesa Ēģiptē svētdien piesprieda nāvessodu četriem aizliegtā islāmistu grupējuma "Musulmaņu brālība" biedriem par demonstrantu nogalināšanu, kuri pērnā gada jūnijā bija iebrukuši šī grupējuma galvenajā mītnē Kairā.
Demonstrantu pūlis iebruka "Musulmaņu brālības" mītnē un to aizdedzināja 2013.gada 30.jūnijā, kad miljoniem cilvēku izgāja Kairas un citu Ēģiptes pilsētu ielās, pieprasot prezidenta islāmista Mohameda Mursi atkāpšanos.
Mursi, kurš ir "Musulmaņu brālības" biedrs, bija Ēģiptes prezidenta amatā no 2012.gada 30.jūnija līdz 2013.gada 3.jūlijam, kad viņu gāza toreizējais armijas pavēlnieks Abdelfatahs al Sisi, kurš tagad ir valsts prezidents.
Tiesa Kairā piesprieda nāvessodu četriem vīriešiem - "Musulmaņu brālības" biedriem, kurus tā atzina par vainīgiem "nogalināšanā, kūdīšanā nogalināt, šaujamieroču un munīcijas glabāšanā, un par iesaistīšanos bruņotās grupās cilvēku terorizēšanai".
Prokurori paziņoja, ka 12 demonstranti gāja bojā sadursmēs ar Mursi piekritējiem iebrukumā "Musulmaņu brālības" mītnē. Vairāk nekā 90 demonstrantu tika ievainoti.
Nāvessodi vēl ir jāapstiprina Ēģiptes augstākajam musulmaņu garīdzniekam muftijam.
Lēmumi par vēl 14 apsūdzētajiem šajā lietā, starp kuriem ir "Musulmaņu brālības" vadītājs Mohameds Badi un viņa vietnieki Hairats al Šaters un Saads al Katatni, tiks pieņemti nākamajā tiesas sēdē 28.februārī. Svētdien tiesā bija klāt visi apsūdzētie.
Badi un viņa diviem vietniekiem, kā arī Mursi draud vairākas citas prāvas. Badi jau ir piespiests nāvessods vienā lietā un mūža ieslodzījums trijās citās lietās.
"Musulmaņu brālība", kas ieguva varu pēc ilggadējā valsts vadītāja Hosni Mubaraka gāšanas tautas nemieros 2011.gada sākumā, ir pakļauta brutālām represijām pēc Mursi gāšanas. Šajās represijās ir nogalināti vismaz 1400 cilvēku, tūkstošiem ieslodzīti cietumā un vairākiem desmitiem ir piespriesti nāvessodi.
Starptautiskās cilvēktiesību organizācijas ir paudušas bažas par Ēģiptes tiesu spriedumiem, sevišķi piespriestajiem nāvessodiem, un uzskata, ka Ēģiptes tiesu vara nostājusies varas iestāžu pusē un nerīko taisnīgas prāvas.