“Viņi bučo man pakaļu!” Tramps lielās, kā valstis lūdzas izvairīties no tarifiem
foto: REUTERS/SCANPIX
ASV prezidents Donalds Tramps.
Pasaulē

“Viņi bučo man pakaļu!” Tramps lielās, kā valstis lūdzas izvairīties no tarifiem

Ārzemju nodaļa

Jauns.lv

Vairākas valstis, tostarp Japāna un Dienvidkoreja, otrdien devās ceļā uz ASV, lai meklētu iespējas izvairīties no prezidenta Donalda Trampa noteiktajiem jaunajiem ievedmuitas tarifiem, kas stājās spēkā šodien, 9. aprīlī. Nākamnedēļ Vašingtonu apmeklēs arī Itālijas premjerministre.

“Viņi bučo man pakaļu!” Tramps lielās, kā valstis ...

Otrdien, dienu pirms jauno tarifu stāšanās spēkā, ASV prezidents un viņa administrācija paziņoja, ka ir atvērti sarunām, lai gan nav skaidrs, kādi tieši piedāvājumi varētu nodrošināt izņēmumus no muitas nodokļiem.

"Šīs valstis mums zvana. Bučo man pakaļu. Viņi mirst, cik ļoti grib noslēgt darījumu," Tramps sacīja republikāņu grupai otrdienas vakarā. Viņš apgalvoja, ka ārvalstu līderi viņu lūdz izņēmumus no tarifiem ar vārdiem: "Lūdzu, lūdzu, kungs, noslēgsim darījumu. Es darīšu jebko, kungs."

Saskaņā ar CNN avotiem, Trampa administrācija mudina citas valstis meklēt radošus risinājumus ārpus tradicionālajām tirdzniecības tēmām, piemēram, sadarboties cīņā pret narkotikām, atbalstīt ASV mākslīgā intelekta uzņēmumus, palielināt ASV enerģijas iegādes apjomus vai palīdzēt atbrīvot netaisnīgi aizturētus ASV pilsoņus.

ASV Baltā nama preses sekretāre Karolīne Levita sacīja, ka tālruņi nepārtraukti zvana, ārvalstu līderiem un uzņēmējiem meklējot kontaktus ar prezidenta tirdzniecības komandu. Savukārt Tramps paziņoja, ka "laukums ir atvērts" – viņš gaida "pielāgotus", individuālus piedāvājumus no katras valsts.

Pēdējās dienās Balto namu ir pārpludinājuši lielāko pasaules uzņēmumu vadītāju zvani, tostarp no banku, tehnoloģiju un rūpniecības sektoriem. Uzņēmēji brīdina, ka tarifi kaitēs gan globālajai ekonomikai, gan ASV uzņēmējdarbības uzticamībai. 

Trampa komanda, tostarp štāba vadītāja Sūzija Vailsa un finanšu ministrs Skots Besents, cenšas vienoties ar valstīm, kas meklē izņēmumus. Vailsa uzsvērusi Trampam, ka tirdzniecības neskaidrība apdraud viņa politisko kapitālu, jo krītošie tirgi provocē arvien vairāk sūdzību arī no vēlētājiem.

Lai gan Tramps ir gatavs darījumiem, precīzi kritēriji atvieglojumu saņemšanai atšķirsies pa valstīm. Dažos gadījumos tiek apspriesta ASV militārās klātbūtnes saglabāšana, palīdzība aizsardzības jautājumos vai humanitārās sadarbības iespējas.

Piemēram, attiecībā uz Ķīnu tiek izskatīta ideja, ka valsts prezidents Sji Dzjiņpins publiski aicina pārtraukt fentanila prekursoru ražošanu – tā būtu būtiska palīdzība globālajā narkotiku apkarošanā, kuru Tramps uzskata par prioritāti.

Pats Tramps ir aktīvi iesaistījies procesā, ar gandarījumu vērojot, kā līderi meklē iespējas tikties ar viņu. "Es viņus saucu par individuāli pielāgotiem risinājumiem, nevis standarta pakām," viņš sacīja, komentējot iespējamos darījumus ar aptuveni 70 valstīm.

Pagaidām nav skaidrs, kā tiks pārvaldīti daudzi paralēli divpusēji darījumi, taču Tramps pat pieļāva, ka varētu piesaistīt juristus no lielajiem advokātu birojiem, lai palīdzētu formulēt vienošanās.