NATO armijas nav gatavas modernai karadarbībai, paziņo Ukrainas dronu spēku komandieris
foto: AP/SCANPIX, REUTERS/SCANPIX
Vadims Suharevskis norāda, ka NATO ir jāatzīst bezpilota lidaparātu ekonomiskās priekšrocības, jo to izgatavošana bieži vien ir daudz lētāka nekā to iznīcināšanai nepieciešamie konvencionālie ieroči.
Pasaulē

NATO armijas nav gatavas modernai karadarbībai, paziņo Ukrainas dronu spēku komandieris

Jauns.lv

NATO bruņotie spēki nav sagatavoti modernai karadarbībai, izmantojot bezpilota lidaparātus. Kijiva ir pavadījusi trīs gadus, mēģinot noturēties priekšā savam ienaidniekam, izmantojot mākslīgo intelektu, izvietojot vairāk sauszemes dronus un testējot lāzerus, lai notriektu dronus.

NATO armijas nav gatavas modernai karadarbībai, pa...

To intervijā aģentūrai "Reuters" paziņojis Ukrainas bruņoto spēku bezpilota sistēmu spēku komandieris pulkvedis Vadims Suharevskis.

"Pēc tā, ko es redzu un dzirdu, neviena NATO armija nav gatava stāties pretī bezpilota lidaparātu kaskādei," sacīja Suharevskis.

Viņš sacīja, ka NATO ir jāatzīst bezpilota lidaparātu ekonomiskās priekšrocības, jo to izgatavošana bieži vien ir daudz lētāka nekā to iznīcināšanai nepieciešamie konvencionālie ieroči.

"Tā ir pamata matemātika. Cik maksā "Shahed" notriekšana? Un cik maksā kuģa, lidmašīnas un pretgaisa aizsardzības sistēmas izvietošana, lai šautu uz to?" viņš jautāja.

Tālas darbības rādiusa droni var maksāt tikai dažus tūkstošus dolāru par visvienkāršākajiem mānekļu modeļiem, lai gan "Shahed" trieciendronu cena ir desmitiem tūkstošu. Pretgaisa aizsardzības pārtvērējraķetēm parasti ir sešu vai septiņu ciparu cena ASV dolāros, un daudzās valstīs ir ierobežoti krājumi, tāpēc to lietošana ir ļoti neekonomiska.

Suharevska komentāri izskan, jo dažas NATO dalībvalstis Eiropā palielina aizsardzības izdevumus, lai sagatavotos karam, ja konflikts Ukrainā ieilgs vai saasināsies. Tā kā ASV atbalsts Ukrainai un Eiropai svārstās, šie centieni ir pastiprinājušies.

Kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā 2022. gadā bezpilota lidaparātu izmantošana ir ievērojami palielinājusies.

Ukraina saka, ka līdz 2024. gadam tā saražos 2,2 miljonus mazu FPV bezpilota lidaparātu un 100 000 lielāku, tālākas darbības rādiusa. Krievija iepriekš lēsa, ka tā gadā saražos 1,4 miljonus FPV bezpilota lidaparātu.

"Tagad pat Ukrainas bruņoto spēku virspavēlnieks saka, ka vairāk nekā 60% mērķu iznīcina bezpilota lidaparāti. Jautājums ir tikai par to, kā attīstīsies to izmantošanas taktika un pēc tam arī tehnoloģiskais aspekts," sacīja Suharevskis.