Ķīnā pazemes detektors meklēs noslēpumainās "spoku daļiņas"
foto: CHINE NOUVELLE/SIPA/SCANPIX
300 miljonus dolāru vērtais detektors, kas atrodas Kaipingā, Ķīnā, tika būvēts vairāk nekā deviņus gadus.
Pasaulē

Ķīnā pazemes detektors meklēs noslēpumainās "spoku daļiņas"

Zanda Rītuma

Jauns.lv

Pazemē, zem granīta kalna Ķīnas dienvidos, tiek pabeigts milzīgs detektors, kas drīzumā uzsāks darbu, lai meklētu noslēpumainās "spoku daļiņas", kas slēpjas mums apkārt, vēsta “AP”.

Ķīnā pazemes detektors meklēs noslēpumainās "spoku...

Dziļi pazemē izvietotajā observatorijā (The Jiangmen Underground Neutrino Observatory) drīzumā tiks uzsākts sarežģīts darbs – tas meklēs subatomiskās daļiņas, ko sauc par neitrīno. Tā ir elektriski neitrāla elementārdaļiņa, kas rodas, piemēram, elementārdaļiņu sabrukšanas procesā. Šis detektors ir viens no trim, kas tiek būvēti visā pasaulē, lai pētītu šīs grūti atklājamās "spoku daļiņas". Pārējie divi, viens ASV un otrs Japānā, vēl ir būvniecības stadijā.

Neitrīno meklēšana un pētīšana var palīdzēt zinātniekiem labāk saprast, kā radās Visums. Ziemeļrietumu universitātes teorētiskais fiziķis Andrē de Govē, kurš nav iesaistīts projektā, atzina, ka tas būšot pārsteidzoši, ja ķīniešiem izdosies to paveikt.

foto: ZUMAPRESS.com / Scanpix
Pazemes neitrīno observatorija.
Pazemes neitrīno observatorija.

Kas ir neitrīno? 

Neitrīno ir elektriski neitrāli, tos nespēj ietekmēt pat spēcīgs magnētiskais lauks, un tie reti mijiedarbojas ar matēriju, izpelnoties segvārdu "spoku daļiņa". Neitrīno ceļojot pa kosmosu, tie netraucēti iziet cauri matērijai – zvaigznēm, planētām un arī cilvēkiem.

Neitrīno var iziet cauri visam, tostarp visai planētai Zeme. "Neitrīno ir elementārdaļiņa, kas nozīmē, ka tie nesastāv no nekā mazāka. Tie nav "materiālu" celtniecības bloki, piemēram, elektroni un kvarki, bet tie rodas kodolprocesos. Tie rodas arī tad, kad protoni ( subatomiskās daļiņas) un (atomu) kodoli mijiedarbojas ar ļoti lielu enerģiju," saka fiziķis Naoko Kurahashi Neilsons no Dreksela universitātes Filadelfijā.

foto: AP/Scanpix
Trešdien darbinieki uzsāka pēdējo būvniecības soli.
Trešdien darbinieki uzsāka pēdējo būvniecības soli.

Par pašu detektoru

300 miljonus dolāru vērtais detektors, kas atrodas Kaipingā, Ķīnā, tika būvēts vairāk nekā deviņus gadus. Tā atrašanās vieta, 700 metru dziļumā pazemē, pasargā to no kosmiskiem stariem un radiācijas, kas varētu traucēt detektēt neitrīno.

Trešdien darbinieki uzsāka pēdējo būvniecības soli. Galu galā viņi piepildīs lodes veida detektoru ar šķidrumu, kas izstaro gaismu, kad cauri tam iznāk neitrīno, un iegremdēs visu struktūru attīrītā ūdenī.

Ķīnas detektors sāks darboties nākamā gada otrajā pusē. Pēc tam būs nepieciešams laiks, lai savāktu un analizētu datus, tāpēc zinātniekiem būs jāturpina gaidīt, lai pilnībā atklātu un izprastu neitrīno noslēpumainos dzīves ciklus.

Neitrīno daļiņu detektors Japānā