Arī Vācijā sociālo tīklu ierobežošana pusaudžiem gūst plašu atbalstu
Lielākā daļa vāciešu atbalsta ideju aizliegt sociālo tīklu lietošanu pusaudžiem, kuri nav sasnieguši 16 gadu vecumu, liecina sestdien publicētie aptaujas dati.
Vairums no apmēram 2000 intervēto respondentu uzskata, ka sociālie tīkli var kaitēt vai noteikti kaitē bērniem un pusaudžiem. Vienlaikus 13% aptaujāto izteikušies, ka pilnībā vai daļēji iebilstu pret aizliegumu bērniem un pusaudžiem lietot sociālos tīklus, kamēr atlikušie konkrētu atbildi nesniedza.
Saskaņā ar aptauju, ko veicis sabiedriskās domas pētniecības uzņēmums "YouGov", 77% respondentu pilnībā vai daļēji atbalstītu aizliegumu, kas līdzinātos Austrālijas tikko pieņemtajam likumam.
82% respondentu izteicās, ka ir pilnībā vai daļēji pārliecināti, ka sociālo tīklu lietošana kaut kādā veidā kaitē bērniem un pusaudžiem. Daļu vāciešu uztrauc sociālo tīklu platformu satura kaitīgā ietekme uz bērniem, bet citiem bažas rada atkarība no sociālajiem medijiem. Kā liecina aptaujas rezultāti, 52% respondentu ir pārliecināti, ka abiem faktoriem ir vienlīdz liela nozīme.
Tikmēr 9% aptaujāto pauda pilnīgu vai daļēju pārliecību, ka sociālie tīkli nekādā veidā nekaitē bērnu un pusaudžu labklājībai.
Jau vēstīts, ka Austrālijā pagājušajā nedēļā pieņēma likumu par sociālo mediju aizliegumu bērniem, kas jaunāki par 16 gadiem. Saskaņā ar likumu tādiem sociālajiem tīkliem kā "TikTok", "Facebook", "Snapchat", "Reddit", "X" un "Instagram" draudēs līdz 50 miljoniem Austrālijas dolāru (31 miljonam eiro) lielas sodanaudas par sistemātisku nespēju novērst, ka mazi bērni atver savus sociālo tīklu kontus. Vienlaikus vecākiem vai pašiem lietotājiem sods nav paredzēts.
Pēc aizlieguma spēkā stāšanās platformām būs viens gads laika, lai izdomātu, kā ieviest vecuma ierobežojumu. Šajā laikā tiks izmēģinātas dažādas metodes aizlieguma ieviešanai. Likums netiks attiecināts uz atsevišķām kompānijām, kuru platformas ir izglītojošas, ļauj veikt ziņapmaiņu, spēlēt spēles un uzlabo garīgo veselību.
Kritiķi pauduši bažas, ka likums neļaus pusaudžiem veidot tiešsaistes sociālos tīklus un liks meklēt vietas tiešsaistē, lai socializētos neregulētā veidā, kas varētu vēl vairāk kaitēt viņu labklājībai.