Pasaulē

Norvēģijā sēro par iemīļoto baltvali Hvaldimiru - draudzīgais jūras iemītnieks, kuru savulaik uzskatīja par krievu spiegu, atrasts miris

Ārzemju nodaļa

Jauns.lv

Par "krievu spiegu" uzskatītās vietējās slavenības Hvaldimira ķermeni divi zvejnieki atrada sestdien pie Norvēģijas dienvidrietumu pilsētas Risavīkas, tas nogādāts tuvējā ostā izmeklēšanai.

Norvēģijā sēro par iemīļoto baltvali Hvaldimiru — ...

Norvēģijas bezpeļņas organizācijas "Marine Mind", kas gadiem ilgi sekoja viņa gaitām, dibinātājs Sebastians Strands paziņoja, ka pagaidām nāves cēlonis nav zināms, bet viņa ķermenim nebija redzamu ievainojumu. Uzskata, ka Hvaldimirs bija apmēram 15 gadus vecs, bet baltvaļi mēdz nodzīvot līdz pat 60 gadiem. "Tas ir absolūti šausmīgi. Viņš vēl piektdien izskatījās labā stāvoklī, tādēļ jānoskaidro, kas ar viņu varēja notikt," viņš sacīja Norvēģijas sabiedriskajai raidsabiedrībai NRK.

Pirmo reizi 4,2 metrus garais un 1225 kg smagais Hvaldimirs piepeldēja pie norvēģu kuģiem 2019. gada aprīlī pie Ingojas salas netālu no Hammerfestas apmēram 415 km attālumā no Krievijas lielākās polārās pilsētas Murmanskas, kurā bāzēta Krievijas Ziemeļu flote. Viņa parādīšanās izraisīja ažiotāžu, jo baltvaļus reti sastop tik tālu uz dienvidiem, bet viņam piestiprinātie iemaukti ar nelielu kameru un sprādzi ar uzrakstu "Sanktpēterburgas aprīkojums" izraisīja minējumus, ka tas ir spiegu valis, kuru krievi ir apmācījuši militārām vajadzībām.

Pēc tam valim piešķīra vārdu Hvaldimirs, apvienojot Krievijas diktatora Vladimira Putina un norvēģu vārdu "valis" (hval).

Gadu gaitā Hvaldimirs parādījās pie vairākām Norvēģijas piekrastes pilsētām, viņš bija iecienījis cilvēku sabiedrību un labprāt ar viņiem rotaļājās. Savā tīmekļa vietnē "Marine Mind" paziņoja, ka Hvaldimiru ļoti interesēja cilvēki un viņš reaģēja uz roku signāliem. "Pamatojoties uz šiem novērojumiem, izskatījās, ka Hvaldimirs bija ieradies Norvēģijā no Krievijas ūdeņiem, kur, domājams, viņu turēja nebrīvē."

Krievija nav komentējusi runas par vaļu apmācību spiegošanā. Krievija iepriekš militāros nolūkos ir apmācījusi jūras zīdītājus, piemēram, delfīnus.

Hvaldimirs kļuva par vietējo slavenību, viņu brauca aplūkot tūristu bari, kurus sajūsmināja izdresētais un pie cilvēkiem pieradinātais baltvalis, kurš diemžēl bez cilvēku palīdzības nemācēja izdzīvot savvaļā. Iesākumā dzīvnieku baroja ar zivsaimniecībā audzētajiem lašiem, bet pēc kāda laikā viņš pats iemācījās medīt.

Norvēģijā bija nodibināts pat speciāls fonds “OneWhale” Hvaldimira atveseļošanai. Par viņu norvēģu rakstniece Silvija Džeina Husebeja uzrakstījusi grāmatu, bet amerikāņu scenāriste un režisore Redžina Krosbija par slaveno baltvali uzņēma filmu. Filmas režisore Krosbija intervijā britu raidsabiedrībai BBC par savu filmu izteicās šādi: "Viss izrādījās ne tā, kā es biju domājusi. Domāju, ka tas būs priecīgs stāsts par vali, kurš aizbēga no Krievijas armijas. Bet laiks ir pagājis, un nekas vēl nav beidzies”.

Hvaldimirs ir baltvalis – dzīvnieks, kurš savvaļā dzīvo barā ar saviem sugasbrāļiem, un vienam pašam brīvībā viņa izdzīvošanas iespējas būtu niecīgas. Tomēr biedrības “OneWhale” mērķis bija Hvaldimiru palaist brīvē, apmācīt viņu izdzīvot bez cilvēku palīdzības. Pilnīgā brīvībā gan nē – “OneWhale”, piemēram, vērsās pie Norvēģijas valdības, lai tā Hvaldimiram nodrošina slēgtu pāris kvadrātkilometru plašu jūras rezervātu.

Diemžēl Hvaldimira dzīvesstāsts ir pāragri beidzies bez laimīgām beigām.