Vācu zinātnieki aicina nežūpot lidmašīnā
foto: Shutterstock
Pasaulē

Vācu zinātnieki aicina nežūpot lidmašīnā

Māris Puķītis

Jauns.lv

Vācijas zinātnieki jaunā pētījumā brīdina, ka alkohola lietošana lidojuma laikā var izraisīt nelabvēlīgas sekas, tostarp pat skābekļa badu.

Vācu zinātnieki aicina nežūpot lidmašīnā ...

Iemesli, kāpēc aviopasažieri bauda grādīgos dzērienus ir visdažādākie – gan cer mazināt stresu, gan vienkārši patīk iedzert, daudzi garos lidojumos šādi īsina laiku, it sevišķi, ja par alkoholu nav jāmaksā atsevišķi. Ir arī, kas cer pēc glāzes vīna iemigt, bet tieši tas ir bīstami veselībai, it sevišķi cilvēkiem gados un tiem, kas nesen atlabuši no kādas slimības. Tas izriet no pētījuma, ko veicis Vācijas Aviācijas un kosmonautikas centrs Ķelnē kopā Reinas-Vestfālenes Tehnisko universitāti Āhenē.

Lidojuma laikā pasažieru salonā un kabīnē gaisa spiedienu uztur mākslīgi un tas atbilst divarpus kilometru augstumam, jo nodrošināt tādu pašu, kā jūras līmenī, ir tehniski neiespējami. Palielinoties augstumam, atmosfēras spiediens krīt un veseliem pasažieriem skābekļa piesātinājums asinīs samazinās līdz 90 procentiem. Pie vēl zemāka līmeņa organisms vairs nesaņem vajadzīgo skābekļa apjomu un cenšas pirmām kārtām apgādāt smadzenes, kamēr muskuļi un citi orgāni saskaras ar skābekļa badu.

Hipoksija var radīt galvas reiboni, nelabumu, ļoti dziļu vai pastiprinātu elpošanu. Skābekļa bads var iestāties arī, kad alkohols aizmigušam cilvēkam izraisa pastiprinātu sirdsdarbību.
Pētījumā piedalījās 48 cilvēki vecumā līdz 40 gadiem, kurus sadalīja divās grupās. Vieni gulēja laboratorijā normālā atmosfēras spiedienā, otri speciālā telpā, kur spiediens atbilda 2438 metru augstumam. Pirms vienas kontrolnakts dalībnieki lietoja alkoholu.

Tiem, kas gulēja lidojumam pietuvinātos apstākļos, sirdsdarbība pieauga vidēji līdz 88 sitieniem minūtē un skābekļa piesātinājums asinīs nokrita līdz 85 procentiem. “Bezalkohola lidojuma” naktī bija 73 sitieni un 88 procenti. Normālos apstākļos pēc iedzeršanas bija 77 sitieni un 95 procenti, bez alkohola – 64 sitieni un 96%. 

Pirmajā mirklī šīs izmaiņas nešķiet būtiskas, tomēr efekts novērots pat jauniem un veseliem cilvēkiem. Senioriem vai pēc slimošanas tas jau varētu radīt draudus dzīvībai. 
Diskusijas par alkohola aizliegumu avioreisos nerimst jau gadu desmitiem. Šis pētījums gan neļauj izdarīt nepārprotamus secinājumus, jo bijis pārāk maz dalībnieku, visi bija gana jauni un veseli, turklāt varēja gulēt izlaidušies uz muguras, kamēr lidmašīnā tāda iespēja ir ja nu tikai biznesa klasē.

Tomēr zinātnieki iestājas par noteikumu maiņu lidmašīnās un arī iesaka atturēties no alkohola, ja līdz lidojumam atlicis mazāk par 12 stundām.

Tēmas