Igaunija neplāno atgriezt Ukrainā valstī likumīgi dzīvojošus ukraiņu vīriešus
foto: LETA
Igaunijas Iekšlietu ministrija neplāno repatriēt uz Ukrainu iesaucamā vecuma Ukrainas pilsoņus
Pasaulē

Igaunija neplāno atgriezt Ukrainā valstī likumīgi dzīvojošus ukraiņu vīriešus

Ārzemju nodaļa

Jauns.lv/LETA

Igaunijas Iekšlietu ministrija neplāno repatriēt uz Ukrainu iesaucamā vecuma Ukrainas pilsoņus, kuri Igaunijā ieradušies likumīgi, paziņoja ministrijas pilsonības un migrācijas politikas nodaļas padomniece Anneli Viksa. 

Igaunija neplāno atgriezt Ukrainā valstī likumīgi ...

"Mobilizācija ir valsts un tās pilsoņu jautājums. Iekšlietu ministrijai nav plānu par Igaunijā legāli dzīvojošo Ukrainas pilsoņu, kuri aizbēga kara dēļ, piespiedu repatriāciju, tas attiecas arī uz Ukrainas pilsoņiem, kas pieder pie iespējamās Ukrainas mobilizācijas mērķa grupas," sacīja Viksa.

26.aprīlī apkopotie dati liecina, ka 6500 Ukrainas vīriešiem vecumā no 18 līdz 60 gadiem bija uzturēšanās atļaujas Igaunijā, pamatojoties uz pagaidu aizsardzību.

Saskaņā ar Ukrainas plašsaziņas līdzekļu sniegto informāciju Ukrainas konsulārās pārstāvniecības pārtraukušas izsniegt pases 18-60 gadus veciem vīriešiem, kas ir Ukrainas pilsoņi un pastāvīgi dzīvo ārzemēs.

Kā teica Viksa, ja Ukrainas pilsoņi mobilizācijas vecumā vairs nevarēs Ukrainas vēstniecībā apmainīt savas pases, kurām beidzies derīguma termiņš, viņi zaudēs iespēju ceļot, tomēr varēs uzturēties Igaunijā.

"Tomēr tas, ka nav derīga ceļošanas dokumenta, neierobežo iespēju pieteikties uzturēšanās atļaujas saņemšanai vai pagarināšanai (arī uz pagaidu aizsardzības pamata). Pašreizējā kārtība ļauj arī identificēt vai pierādīt identitāti, pamatojoties uz citiem pierādījumiem. Tomēr ārvalstnieks nevar pieteikties vīzas saņemšanai, ja nav derīga ceļošanas dokumenta," teica amatpersona.

Aprīļa beigās aptuveni 31 000 kara bēgļu bija derīgas uzturēšanās atļaujas Igaunijā, pamatojoties uz pagaidu aizsardzību.

Jau vēstīts, ka Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis 16.aprīlī parakstīja pretrunīgi vērtēto mobilizācijas likumu, kura mērķis ir palielināt karavīru skaitu.

Kopš Krievijas atkārtotā iebrukuma Ukrainā 2022.gada sākumā karavīriem frontes līnijās nav bijis iespēju rotācijas kārtībā doties atpūtā, tikmēr daudzi tūkstoši ukraiņu turpina izvairīties no iesaukšanas. Ar likumu tiek ieviestas vairākas izmaiņas pašreizējā sistēmā, paplašinot Ukrainas varasiestāžu pilnvaras izdot iesaukšanas pavēstes, izmantojot elektronisko sistēmu.

Jaunajā likumā paredzēti arī stingrāki sodi par izvairīšanos no iesaukšanas armijā un noteikts, ka vīriešiem ir pienākums atjaunināt militāro reģistrācijas informāciju varasiestādēs.

Paredzēts, ka vīriešiem mobilizācijas vecumā, kas dzīvo ārvalstīs, netiks izsniegtas jaunas pases, kā arī 18-60 gadu veciem vīriešiem netiks sniegti konsulārie pakalpojumi.

Taču likums neparedz demobilizēt frontē ilgstoši dienējušos karavīrus, no kā likumdevēji atteicās Ukrainas armijas spiediena ietekmē. Deputāti paziņoja, ka demobilizācijas jautājums tiks risināts atsevišķā likumprojektā, bet sīkāku informāciju nesniedza.

Zelenskis šomēnes parakstīja atsevišķu likumu, ar kuru samazināja mobilizācijas vecumu no 27 līdz 25 gadiem.