foto: EPA/Scanpix
Kanāda un Zviedrija atjaunos finansējumu ANO Palestīniešu bēgļu lietu aģentūrai. Latvija gaidīs izmeklēšanas rezultātus.
Palestīniešu bēgļu nometne
Pasaulē
2024. gada 30. marts, 19:28

Kanāda un Zviedrija atjaunos finansējumu ANO Palestīniešu bēgļu lietu aģentūrai. Latvija gaidīs izmeklēšanas rezultātus.

Ziņu nodaļa

Jauns.lv/LETA

Par maksājumu atjaunošanu ANO Palestīniešu bēgļu lietu aģentūrai (UNRWA) Latvija lems pēc izmeklēšanas noslēguma ziņojuma izplatīšanas, kas, visdrīzāk, gaidāms aprīlī, aģentūrai LETA pauda Ārlietu ministrijas preses sekretāre Diāna Eglīte.

Kanāda un Zviedrija nolēmusi atjaunot finansējumu UNRWA, lai gan turpinās izmeklēšana par organizācijas darbinieku saistību ar terorismu. Kanādas valdība, kas oficiāli apstiprinājusi nodomu atjaunot maksājumus UNRWA, to pamatoja ar "katastrofālo situāciju Gazā", paziņoja Kanādas attīstības lietu ministrs Ahmeds Husens.

Arī Zviedrija paziņoja, ka atjaunos finansējumu UNRWA, pirmo maksājumu plānojot 200 miljonu kronu jeb 17,9 miljonu eiro apmērā. Kopumā Zviedrijas valdība šogad UNRWA piešķīrusi 400 miljonus kronu. Lēmums atjaunot finansējumu pieņemts, jo Zviedrija esot saņēmusi apliecinājumus, ka aģentūrā tiek veiktas papildu izdevumu un darbinieku pārbaudes, informēja Zviedrijas valdības preses dienestā.

Lai varētu atjaunot palīdzības maksājumus, UNRWA ir piekritusi "atļaut kontroli, neatkarīgus auditus un stiprināt iekšējo uzraudzību un papildu personāla kontroli".

Kanāda, Zviedrija un vēl vairākas valstis, arī ASV un Vācija, iesaldēja finansējumu UNRWA pēc tam, kad Izraēlas valdība izteica smagas aizdomas par ANO aģentūras darbiniekiem. Janvārī Izraēla apsūdzēja 12 UNRWA darbiniekus par saistību ar palestīniešu teroristu grupējuma "Hamās" 7.oktobrī sarīkoto slaktiņu.

ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs ir solījis visaptverošu UNRWA darbības izmeklēšanu un atlaidis dažus tās darbiniekus. Situācijas noskaidrošanai ir sāktas divas atsevišķas izmeklēšanas. UNRWA paziņoja, ka nekavējoties izbeigusi darba attiecības ar vairākiem darbiniekiem.

1949.gadā izveidotā UNRWA sniedz atbalstu palestīniešu bēgļiem. Šajā aģentūrā strādā vairāk nekā 30 000 cilvēku, tai skaitā 13 000 Gazas joslā vien.