TEKSTA TIEŠRAIDE. Krievijas karš Ukrainā: Krievijas militārie izdevumi pārsniedz visu Eiropas valstu aizsardzības budžetus
![](https://i.jauns.lv/t/pt/MKT15Xgsdlsebtu63Jynyh4IptI6aRDQbZTaYB5H/50x50.webp)
Kopš 2022. gada 24. februāra Krievija īsteno iebrukumu Ukrainā. Kopš kara sākuma ar artilēriju un raķetēm apšaudītas vairākas Ukrainas pilsētas, ik dienu valstī bez mitas skanot trauksmes sirēnām. Bojāgājušo Ukrainas civiliedzīvotāju skaits mērāms vairākos tūkstošos, bet agresorvalsts Krievija ziņas par saviem zaudējumiem neatklāj. Kara dēļ pamest savas mājas un bēgļu gaitās doties nācies miljoniem ukraiņu.
Krievijas agresija Ukrainā
Krievu okupanti IAEA rotācijas dienā Zaporižjas AES nosūtīja uzbrukuma vienības, lai uzbruku Ukrainas Aizsardzības spēku pozīcijām. Tas izjauca plānus par ekspertu rotāciju, vēsta Ukrainas Aizsardzības ministrijas Galvenā izlūkošanas pārvalde (HUR).
IAEA novērotāju rotācijai bija paredzēta 12. februārī. Šīs dienas rītā Krievijas armijas uzbrukuma grupas Kamenskes ciema rajonā Zaporižjas apgabalā 13 iebrucēju sastāvā uzbruka Ukrainas aizsardzības spēku pozīcijām.
Uzbrukuma veikšanai Krievijas Federācija nosūtīja karavīrus no Krievijas bruņoto spēku Dienvidu militārā apgabala 58. armijas 19. motorizēto strēlnieku divīzijas 135. motorizēto strēlnieku triecienpulka. Ienaidnieka uzbrukuma darbības izjauca IAEA pārstāvju rotāciju.
"Krievijas okupantu uzbrukuma mēģinājums faktiski izjauca starptautiskos līgumus par IAEA tehnisko ekspertu rotāciju ieņemtajā Zaporižžjas AES - viņu plānotais maršruts veda caur norādīto teritoriju," norāda HUR.
Izlūkdienests atzīmē, ka ienaidnieka uzbrukumu rezultātā netika zaudētas kaujas pozīcijas.
Francijas aizsardzības ministrs Sebastjēns Lekornu: "Francijai viss ir diezgan skaidrs un vienkāršs. Vai nu mēs atrodamies diskusiju robežās, kas patiesi nesīs mieru caur spēku, vai, gluži pretēji, tas būs miers caur vājumu. Un miers caur vājumu var izraisīt dramatiskas drošības situācijas vai pat konflikta paplašināšanos, neaizmirstot, protams, ietekmi uz citiem konkurentiem."
French Defense Minister Sébastien Lecornu:
— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) February 13, 2025
"For France, everything is quite clear and simple. Either we are within the parameters of a discussion that will genuinely bring peace through strength, or, on the contrary, it will be peace through weakness. And peace through weakness… https://t.co/Avjdko9xHC pic.twitter.com/CgyJDsqBqj
Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (JV) pieļauj, ka būs jārosina Latvijā noteikt bargākas soda sankcijas par nesankcionētiem dronu lidojumiem virs kritiskās infrastruktūras objektiem.
Ceturtdien Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" ministrs atzina, ka sankciju pastiprināšana, visdrīzāk, neatturēs personas, kuras šādus lidojumus veic Latvijas ienaidnieku uzdevumā.
Tomēr vienlaikus ir vērojams nesakcionētu dronu lidojumu skaita pieaugums. Cilvēki pārkāpumus ar droniem pieļaujot, piemēram, huligāniskos nolūkos vai likumu nezināšanas rezultātā.
"Piekrītu, ka varbūt varētu vērtēt [sodu palielināšanu]. Es neizslēdzu sodu bardzības palielināšanu, jo šodien redzams, ka incidentu skaits pieaug," teica ministrs.
Krievijas spēki centās atgūt Čerkasskaja Konopelku, taču tos iznīcināja Ukrainas bezpilota lidaparātu un artilērijas aizsprosts.
Frontline report: Russia's hurried counterattack in Kursk turns into a disaster for them
— Euromaidan Press (@EuromaidanPress) February 13, 2025
Russian forces scrambled to reclaim Cherkasskaya Konopelka - only to be obliterated by Ukraine’s drone and artillery barrage.https://t.co/Q6xAgK9IuJ
Vācijas tiesa lēmusi, ka Ukrainas vīrieti var izdot, neskatoties uz to, ka viņš sirdsapziņas dēļ iebilst pret militāro dienestu, savukārt Ukraina cīnās par pietiekama karaspēka līmeņa saglabāšanu.
German court rules Ukrainian man can be extradited despite his conscientious objection to military service, while Ukraine grapples with maintaining adequate troop levelshttps://t.co/N94ojEF65H
— Euromaidan Press (@EuromaidanPress) February 13, 2025
Eiropa Ukrainā var izvietot tikai 40 000 miera uzturētāju — tikai 20% no 200 000 karavīru, kas nepieciešami reālai atturēšanai.
Militārie eksperti brīdina: šī plaisa rosina Krievijas agresiju, nevis to novērš.
Europe can only deploy 40,000 peacekeepers to Ukraine - just 20% of the 200,000 troops needed for real deterrence
— Euromaidan Press (@EuromaidanPress) February 13, 2025
Military experts warn: This gap invites Russian aggression rather than prevents it https://t.co/WypPeGFCHn
Ukraina nepieņems nekādas divpusējas miera sarunas bez savas līdzdalības. Turklāt Ukrainai ir svarīgi, lai pie sarunu galda būtu arī Eiropas partneri.
To Ukrainas prezidenta Volodimirs Zelenskis žurnālistiem paziņoja darba vizītes laikā Hmeļņickas atomelektrostacijā.
"Es to ļoti skaidri formulēju mūsu partneriem. Jebkuras divpusējās sarunas par Ukrainu, es nerunāju par citām tēmām, šeit tās ir brīvas, mēs nepieņemsim nekādas divpusējas sarunas par Ukrainu bez mums," sacīja Zelenskis.
Vienlaikus prezidents komentēja savu vakardienas sarunu ar ASV prezidentu Donaldu Trampu.
Zelenskis sacīja, ka tā bija "ļoti laba saruna gandrīz stundas garumā", un Tramps sarunā sacīja, ka, viņaprāt, Krievijas diktators Vladimirs "Putins vēlas mieru un vēlas, lai karš beidzas".
"Un viņš teica: "Es zinu, ka arī tu to gribi." Es viņam teicu, ka jūs runājat ar Putinu kā Krievijas valsts vadītāju, un es runāju ar jums un domāju par viņu kā par ienaidnieku. Un man šķiet, ka esmu lielākā realitātē, es teicu, un tāpēc es neuzticos," sacīja prezidents.
Pēc Zelenska teiktā, viņš Trampam norādījis, ka visi vēlas piespiest Putinu pabeigt karu Ukrainai taisnīgi, taču viņš ne visai tic, ka to ir tik ļoti viegli izdarīt.
"Un tāpēc es teicu, ka drošības garantijas mums noteikti ir prioritāte. Un garantijas bez jums mēs neredzam, kādas tās ir, runāsim," sacīja Zelenskis.
Iepriekš viņš bija Ukrainas pastāvīgais pārstāvis Apvienoto Nāciju Organizācijā.
Sergiy Kyslytsya @SergiyKyslytsya was appointed First Deputy Minister of Foreign Affairs of Ukraine.
— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) February 13, 2025
He was previously the Permanent Representative of Ukraine to the United Nations. https://t.co/m75FTHLhIh pic.twitter.com/Nb3Habzqfr
Igaunija neatzīs Ukrainas teritorijas sagrābšanu un starptautiski atzīto robežu izmaiņas, ceturtdien paziņoja Igaunijas premjerministrs Kristens Mihals un ārlietu ministrs Marguss Cahkna.
"Būtiska pozīcija, no kuras mēs nevaram atkāpties, ir tā, ka Igaunija atbalsta Ukrainas suverenitāti, teritoriālo nedalāmību un starptautiski atzītas robežas," ceturtdien žurnālistiem teica Mihals.
Tādu pašu viedokli pauda arī ārlietu ministrs, paziņojot, ka Igaunija nekad neatzīs Ukrainas teritoriju sagrābšanu. Neatkarīgi no tā, ko paredzētu jebkāds iespējamais miera līgums, Igaunija neatzīs Ukrainas zemes atņemšanu, viņš uzsvēra.
Gan Igaunijas premjerministrs, gan ārlietu ministrs sacīja, ka jebkuram mieram jābūt taisnīgam un ilgstošam Ukrainai un ka Eiropai būtu jāstiprina Ukrainas pozīcijas, maksimāli palielinot militāro un ekonomisko palīdzību, lai nodrošinātu, ka Ukraina jebkurās sarunās iesaistās no spēka pozīcijām.
Nepietiek apturēt karadarbību kaujas laukā Ukrainā, paziņoja Lietuvas ārlietu ministrs Ķēstutis Budris, piebilstot, ka Krievija kā agresors ir jāaptur.
Viņš izteicās pēc tam, kad ASV prezidents Donalds Tramps trešdien pirmo reizi kopš atgriešanās amatā telefoniski sazinājās ar Krievijas diktatoru Vladimiru Putinu un vienojās tikties, lai apspriestu iespējamo mieru Ukrainā.
"Mums ir jāaptur agresija, ne tikai jāizbeidz karadarbība kaujas laukā. Agresijas apturēšana nozīmē nedot agresoram neko, ko tas varētu iegūt no jau izdarītiem noziegumiem," ceturtdien Viļņā žurnālistiem sacīja Budris.
Viņš uzsvēra, ka jautājums par atbildību saistībā ar karu Ukrainā ir "arī ļoti svarīgs".
"Ukrainai ir jāpanāk ilgstoša un droša vide, ilgstošs miers," uzsvēra Lietuvas ārlietu ministrs.
Karš Ukrainā sākās, Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam ceturtdien, 24. februārī, negaidīti sakot runu Krievijas televīzijā, paziņojot par "militāru operāciju" Ukrainā un aicinot Ukrainas armiju "'nolikt ieročus".
"Es esmu pieņēmis lēmumu par militāru operāciju," sacīja Putins neilgi pirms plkst.6 (plkst.5 pēc Latvijas laika).
Viņš apgalvoja, ka operācijas mērķis ir civiliedzīvotāju aizsardzība un tā ir atbilde uz draudiem no Ukrainas puses. Putins piebilda, ka Krievijai nav mērķis okupēt Ukrainu un ka atbildība par asinsizliešanu gulstas uz Ukrainas '"režīmu".
Putins brīdināja pārējās valstis, ka jebkāds mēģinājums iejaukties Krievijas rīcībā novedīs pie "sekām, kādas tās nekad nav redzējušas".