Tūnbergas fotogrāfijā pamana kaut ko, kas liek vaicāt, vai viņa nav antisemīte
Zviedrijas klimata aktīvste Grēta Tūnberga apsūdzēta antisemītismā par fotogrāfiju, ko viņa ievietoja savā "Instagram" profilā Palestīnas atbalstam.
Fotogrāfijā fonā redzams plīša astoņkājis.
20. gadsimta pirmajā pusē astoņkājis tika izmantots antisemītiskās karikatūrās kā ebreju pasaules kundzības simbols. Antifašistu aktīvisti secinājuši, ka Grēta Tūnberga nevarēja nejauši izmantot tik spēcīgu simbolu.
Greta Thunberg was accused of anti-Semitism for a photo she posted in support of Palestine with a plush octopus in the background
— NEXTA (@nexta_tv) October 20, 2023
In the first half of the 20th century, the octopus was used in anti-Semitic caricatures as a symbol of Jewish world domination. Anti-fascist… pic.twitter.com/TmMSP7SHms
Tūnberga izdzēsa iepriekšējo ierakstu un publicēja jaunu fotoattēlu, jau bez astoņkāja, sakot, ka viņai nav ne jausmas par tā slepeno nozīmi.
"Man ir kļuvis zināms, ka manā iepriekšējā ierakstā redzamo plīša rotaļlietu daži varētu interpretēt kā antisemītisma simbolu, par ko es pilnībā nezināju. Attēlā redzamā rotaļlieta ir instruments, ko bieži izmanto autisti, kas ir veids, kā izrādīt jūtas," viņa rakstīja.
"Mēs, protams, esam pret jebkāda veida diskrimināciju un nosodām visu veidu un izpausmju antisemītismu. Tas nav apspriežams. Tāpēc es izdzēsu iepriekšējo ierakstu," piebilda Tūnberga.
Jau ziņots, ka 20 gadu vecā Tūnberga piektdien saviem 14,6 miljoniem "Instagram" sekotāju publicēja fotoattēlu, kurā viņa un trīs sabiedrotie tur norādes par labu palestīniešiem Gazā, tostarp "Stāvu ar Gazu" un "Šis ebrejs ir ar Palestīnu". Cita zīme vēsta: "Klimata taisnīgums tagad!"
Šāda iniciatīva šokējusi Izraēlas sabiedrību un pārējo pasauli.
Vides aktīvistes Grētas Tūnbergas dzīve
Kas ir antisemītisms?
Antisemītisms ir aizspriedumi vai diskriminējoša attieksme pret ebrejiem kā etnisku grupu. Tas ir viens no rasu šovinisma veidiem.
Antisemītisma rašanās ir saistāma ar Senās Romas impēriju: 70. gadā pēc Jeruzalemes izpostīšanas ebreji bija spiesti doties trimdā. Jaunajās mītnes zemēs ebreji veidoja savas diasporas, kas cieši turējās kopā. Antisemītisma sākotnējais rašanās iemesls bija ebreju atšķirīgā ticība. Vēlāk jau pēc kristietības plašas izplatības sākumā Senajā Romā, bet vēlāk arī Eiropā, pasaulē antisemītisms bija saistīts ar Bībelē aprakstītajiem notikumiem. Viduslaikos ebrejiem bija jādzīvo nošķirti no pārējās sabiedrības speciālos geto. Modernais antisemītisms radās jau 20. gadsimtā, kad parādījās sazvērestības teorijas par ebreju varu, naudu, neierobežoto ietekmi. Visradikālākā antisemītisma izpausme bija Trešā reiha realizētā politika pret ebrejiem, kuras apogejs bija holokausts. Arī mūsdienās antisemītisms ir plaši izplatīts atsevišķu kustību ideoloģijās, arābu valstu retorikā.