Porošenko atzīst, ka situācija Donbasā beidzot nedaudz normalizējas
Ukrainas austrumos notiek pakāpeniska situācijas deeskalācija, piektdien intervijā telekanālam "1+1" atzina Ukrainas prezidents Petro Porošenko.
"Šodien mēs varam konstatēt, atturīgi konstatēt, ka notiek pakāpeniska deeskalācija," sacīja prezidents. "Fakts, ka mums jau vairākas dienas nav zaudējumu kaujās, ka mēs saglabājam Ukrainas varoņu dzīvības - tā ir ļoti spilgta liecība tam, ka iestājas pakāpeniska deeskalācija."
Pamiera režīms pamatā tiek pārkāpts ar strēlnieku ieročiem un tēmētiem šāvieniem. Tā tikai divās Donbasa vietās notikusi apšaudīšana ar mīnmetējiem - Širokinē, līdzās Mariupolei, un Doņeckas lidostas rajonā.
Viņš arī norādīja, ka Donbasā jaunas vēlēšanas tiks sarīkotas tad, kad to norise atbildīs Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas prasībām.
"Mēs darām visu iespējamo, lai atjaunotu Ukrainas suverenitāti, lai atjaunotu Ukrainas varasiestāžu darbību šajās teritorijās," atzina prezidents.
Vēlēšanām Donbasā ir "jābūt brīvām, tām ir jābūt demokrātiskām, visi ārvalstu bruņotie formējumi ir jāizved no šīm teritorijām".
"Tur ir jāatjauno Ukrainas televīzijas un radio translācija, tur ir jāatjauno politisko partiju darbība, tur ir jānodrošina pilnvērtīga aģitācijas kampaņa, tur ir jānodrošina ārvalstu novērotāju darbība, un kā rezultāts tam būs tas, ka Ukrainas valsts vara garantēs atsevišķas vietējās pašpārvaldes pilnvaras," paskaidroja Porošenko.
30.janvāris Doņeckas apgabala piepilsētās (brīdinām: nepatīkami skati)
Prokremliskie kaujinieki, izliekoties par mierīgajiem iedzīvotājiem, iefiltrējušies un uzbrukuši Doņeckas apgabala pilsētai Vuhļehirskai. Civiliedzīvotāji miruši arī no šāviņu šķembām Kibiševskas ...
Iedzīvotāji bēg no Luganskas - pilsētā vairs nav ūdens un trūkst ēdamā
Luhanskā turpinās kaujas un pilsēta palikusi bez ūdens, apgaismojuma, sakariem un zālēm, turklāt netiek piegādāta pārtika.
Krievija pērn februārī okupēja Ukrainai piederošo Krimas pussalu. Kopš aprīļa Maskavas atbalstītie un apbruņotie kaujinieki, diversanti un Krievijas regulāro vienību karavīri ieņēmuši plašus apvidus Luhanskas un Doņeckas apgabalos, Ukrainas austrumos.
Kā janvāra beigās ANO Drošības padomes sēdē apliecināja Ukrainas vēstnieks ANO Jurijs Sergejevs, Ukrainas austrumos atrodas 12 000 Krievijas karavīru.
Ukrainas, Francijas, Vācijas un Krievijas līderi 12.februārī sarunās Minskā vienojās par karaspēka un smagās tehnikas atvilkšanu, kā arī par uguns pārtraukšanu Ukrainas austrumos, sākot no 14.februāra pusnakts.
Ignorējot pamiera vienošanos, Krievijas algotņi un karavīri uzbruka stratēģiski svarīgajai Debaļcevei, bet šobrīd Krievijas bruņotie spēki jau tiek koncentrēti pie Mariupoles.
LETA/Foto: EPA/LETA