Kiberdrošības uzņēmuma dibinātājs, kurš aicināja atgriezties aizbēgušos Krievijas IT speciālistus, saņem 14 gadu ieslodzījumu par "valsts nodevību"
Krievijā Maskavas pilsētas tiesa lietā par valsts nodevību kiberdrošības uzņēmuma "Group-IB" dibinātājam Iļjam Sačkovam piespriedusi 14 gadus cietumā, vēsta vietējie mediji.
Lieta tika skatīta slēgtā režīmā. Prokuratūra Sačkovam pieprasīja 18 gadus cietumā. Advokāti uzstāja uz attaisnojošu spriedumu. Kā norāda aizstāvji, uzņēmējs vainu nav atzinis.
37 gadus vecais Sačkovs 2003.gadā izveidoja kiberdrošības uzņēmumu "Group-IB". Tas specializējies kiberdraudu pamanīšanā un novēršanā, sadarbojies ar Interpolu un citām globālajām institūcijām.
Sačkovs tika aizturēts 2021.gada septembrī. Šā gada janvārī pretrunīgu reakciju izraisīja viņa vēstījums no cietuma, aicinot aizbēgušos IT speciālistus atgriezties Krievijā, saņemot drošības garantijas. Nav skaidrs, vai šādas uguntiņas tauriņu pievilināšanai viņš izdomāja radīt pats, cerot uz labāku likteni, vai viņam ieteica “kompetenti orgāni”.
Speciālisti aizbrauca sakarā ar drošības vajadzībām, un ja dzimtenē varēs atgriezties droši, viņi vēlēsies “pašrealizēties”, savā “Telegram” kanālā publicētajā vēstulē no izmeklēšanas izolatora toreiz rakstīja Sačkovs. Tikai sarežģītu uzdevumu risināšanā intelektuālā darba cilvēks “var atrast īsto laimi”. Viņš toreiz pauda prieku, ka valsts sper pareizus soļus, lai speciālisti atgrieztos, piemēram, atliek viņu iesaukšanu armijā, atliek viņu mobilizāciju karam Ukrainā un atvieglo hipotēkas noteikumus. Taču ar to ir par maz. “Jāliek saprast, ka gan viņi paši, gan viņu tuvinieki būs drošībā, bet pēc tam dot viņiem iespēju radīt un veidot, tostarp arī jaunas krievu tehnoloģijas, kuras pašlaik ir tik nepieciešamas.”
Atbilstoši Federālā Drošības dienesta (FSB) versijai uzņēmējs nodevis ārvalstu izlūkdienestiem informāciju, kas satur valsts noslēpumu.
"Group-IB", kas tagad darbojas ar nosaukumu "F.A.C.T.T.", ir viens no vadošajiem Krievijas kiberdrošības uzņēmumiem. Tā klientu vidū ir lielākās Krievijas bankas, arī "Sberbank", "Tinkoff", "Alfa Bank", un valsts uzņēmums "Rosteh".
Uzņēmums konsultējis Krievijas izlūkdienestus un Interpolu, piedalījies starptautiskās izmeklēšanās kibernoziedzības jomā.