Rublis piedzīvo pamatīgu kritienu, Krievijas iedzīvotāji steidz mainīt naudu
Maskavas biržā 7. aprīļa rītā Krievijas rublis noslīdēja līdz 82 rubļiem pret ASV dolāru.
Kopš 2022. gada februāra, kad tā sāka ofensīvu Ukrainā, Krievija ir skārusi milzīgas ekonomiskās sankcijas. Šī gada sākumā Krievija paziņoja, ka tās ekonomika 2022. gadā ir sarukusi par 2,1%, kas ir daudz mazāk nekā prognozētais 15% kritums.
Arī rubļa kurss pret eiro piektdienas rītā noslīdēja par 2% līdz 90,06.
💰🏃 St. Petersburg residents ran to change dollars and euros amid the collapse of the ruble
— NEXTA (@nexta_tv) April 7, 2023
The dollar is trading at 83 rubles, while the euro has reached 91 for the first time since last April. The Russian ruble has been weakening all week, but the authorities are trying to… pic.twitter.com/13BynRZlgF
Tirgotāji norādīja, ka kritums ir saistīts ar vairākiem faktoriem, tostarp zemākām naftas cenām martā, kas samazināja Krievijas ieņēmumus, un Rietumu uzņēmumu pārdošanu Krievijā pēc iebrukuma.
Rubļa vērtība līdz šim līmenim nav noslīdējusi kopš 2022. gada aprīļa, lai gan tā bija vēl zemāka tūlīt pēc iebrukuma, kad tā nokritās līdz 113 rubļiem par ASV dolāru. Jūlijā valūta stabilizējās un sasniedza 50 rubļus, taču kopš tā laika tā atkal ir vājinājusies.
Prezidents Vladimirs Putins bija uzstājis, ka ekonomika stingri iestājas pret ekonomiskajām sankcijām, taču pagājušajā nedēļā viņš atzina, ka sodi varētu negatīvi ietekmēt Krieviju.
Krievijas finanšu ministrs Antons Siluanovs sacīja, ka pēdējais kritums ir saistīts ar izmaiņām importā un eksportā Krievijā. Viņš piebilda, ka valūtas kurss svārstījās līdz ar "ārējo ekonomisko apstākļu maiņas apstākļiem".
Atbildot uz jautājumu, vai cilvēkiem valstī būtu jāuztraucas, viņš sacīja, ka rubļa vērtība, visticamāk, nostiprināsies, pateicoties Krievijas enerģijas nepārtrauktajam pārdošanas apjomam pasaules tirgū.
Pagājušā gada nogalē rietumvalstis noteica cenu griestus Krievijas naftai, kas ir milzīgs valsts ienākumu avots. Tā bija viena no daudzajām sankcijām, ko ieviesa valstis, kas atbalsta Ukrainu.
Taču, neskatoties uz šiem sodiem, Krievijas ekonomika ir sarukusi daudz mazāk, nekā prognozēts, un komentētāji ir pārsteigti par tās noturību. Lai gan enerģijas imports uz Eiropu 2022. gadā strauji samazinājās, pircēji Ķīnā, Indijā un citur iesaistījās, lai aizpildītu tukšumu.
Krievija paziņojusi, ka sankciju rezultātā pielāgo savu ekonomiku un cer, ka šo procesu varēs pabeigt līdz 2024. gadam.