Kipra plāno atņemt pilsonību desmit "zelta pases" saņēmējiem
Kipra ir sākusi procedūru, lai atņemtu "zelta pasu" programmā piešķirto pilsonību trim investoriem un septiņiem viņu ģimenes locekļiem, trešdien paziņojusi valdības preses sekretāra vietniece Niovi Parisinu.
Pēdējā gada laikā līdzīgas procedūra sākta pret 60 investoriem un 159 viņu tuviniekiem, bet sešām personām jau anulēti Kipras izsniegtie ceļošanas dokumenti.
Kipras valdība mēģina novērst trūkumus, kas pieļauti 13 gadu laikā, kad Kipras pilsonību varēja saņemt, veicot investīcijas valsts ekonomikā.
Programma asu kritiku izpelnījās, kad 2020.gadā televīzijas žurnālisti slepus nofilmēja, kā parlamenta spīkers un kāds ietekmīgs deputāts apgalvo, ka varētu apiet noteikumus, lai piešķirtu pilsonību izdomātam Ķīnas investoram, kurš Ķīnā it kā notiesāts par krāpšanu.
Televīzijas eksperiments izraisīja sašutumu gan Kiprā, gan Eiropas Savienībā, tādēļ valdība atcēla "zelta pasu" programmu.
Programma ļāvusi Kiprai piesaistīt investīcijas vairāk nekā deviņu miljardu eiro apmērā, kas palīdzēja valstij atkopties no 2013.gada finanšu krīzes, kuras dēļ Kipra nonāca uz bankrota sliekšņa un slēdza valstī otru lielāko banku.
"Zelta pasu" programma bija pievilcīga ārvalstniekiem, jo, saņemot Kipras pasi, tie ieguva arī tiesības brīvi pārvietoties visās 27 Eiropas Savienības dalībvalstīs. Simtiem pasu saņēmuši turīgi Krievijas pilsoņi.
Neatkarīga komisija secinājusi, ka programmai trūka tiesiska regulējuma, tādējādi vairāk nekā puse no 6779 piešķirtajām pasēm varētu būt nelikumīgi piešķirtas investoru tuviniekiem vai kompāniju augsta ranga amatpersonām, jo nebija atbilstoša regulējuma. Trešdaļa atlikušo pasu piešķirtas investoriem, kas neatbilda visiem noteiktajiem kritērijiem.
Četru locekļu veidotā komisija ieteikusi atņemt pilsonību 85 gadījumos, kad pases saņēmēji varētu būt pastrādājuši kriminālnoziegumus vai cita veida pārkāpumus.