Anglijā atrod noslēpumainus varžu un krupju "masu kapus"
Kembridžšīrā Anglijā, veicot ceļu uzlabošanas darbus, uzieti aptuveni 8 000 antīki varžu un krupju kauli, raksta BBC.
Kauli, kas atrasti grāvī netālu no kādas dzelzs laikmeta apļveida mājas Bārhilā pie Kembridžas, pieder aptuveni 350 abiniekiem.
Zinātnieki no Londonas Arheoloģijas muzeja stāsta, ka "milzīgais mirstīgo atlieku daudzums, kas ir koncentrēts vienā vietā, ir neparasts". Kāpēc kauli tur atrodas, viņi nezina, tomēr izvirzītas vairākas versijas.
We interrupt your doom scrolling with a prehistoric frog mystery!
— MOLA (@MOLArchaeology) June 13, 2022
We found more than 8,000 amphibian bones by an Iron Age roundhouse excavated at Bar Hill, Cambridgeshire, for @NationalHways #A14Archaeology scheme.
How did they end up there and why so many? pic.twitter.com/ObHnUzjhHD
Lielākā daļa atrasto kaulu atklāti 14 metrus garā grāvī apaļmājas rietumu pusē. Eksperti norāda, ka citos arheoloģiskajos izrakumos šai apkārtnē abinieku kauli nav bijis biežs atradums, pat tajos, kas veikti tuvāk upēm.
Lai gan vardes kaulu atrašana izrakumos nav nekas neparasts, šis gadījums vērš uzmanību ar tā lielo mērogu.
Šķiet maz ticams, ka šos abiniekus ēduši cilvēki vai citi dzīvnieki, vai putni, jo uz kauliem nav apdegumu, griezumu vai koduma pēdu. Iespējams, ka tos uz šo apgabalu atvilinājuši pārtikas meklējumi, jo tuvumā pārstrādāti graudi, kas savukārt pievilina vaboles un laputis, kuras, kā zināms, vardes ēd.
Iespējams, abinieki migrācijas laikā, meklējot vairošanās vietas, iekrituši grāvī un nav spējuši tikt ārā.
Vēl kā teorija tiek izskatīta kāda slimība vai arī nosalšana ziemas guļas laikā.
Vecākā Londonas Arheoloģijas muzeja arheozooloģe Vikija Evensa norāda: "Šis ir mulsinošs un negaidīts atradums, ko mēs joprojām cenšamies pilnībā izprast. Šo varžu atlieku uzkrāšanos, iespējams, izraisīja vairāki dažādi faktori, kas, iespējams, ir mijiedarbojušies ilgā laika periodā."
Šie abinieku kauli ir viens no daudzajiem arheoloģiskajiem atklājumiem pie šīs dzelzs laikmeta būves. Aptuveni 40 izrakumos laikā no 2016. līdz 2018. gadam 234 hektāru lielajā platībā atrasti kā dažādi artefakti, tā arī cilvēku mirstīgās atliekas.