Kāpēc oligarhs Abramovičs piedalās Krievijas un Ukrainas miera sarunās?
Jautājumi par to, kāpēc Krievijas miljardieris Romāns Abramovičs piedalās Krievijas un Ukrainas miera sarunās, sabiedrībā radušies pēc tam, kad starptautiskā pētnieciskās žurnālistikas organizācija "Bellingcat" paziņoja, ka oligarham un sarunvedējiem no Ukrainas puses pēc tikšanās Kijivā šomēnes novēroti saindēšanās simptomi. Kāpēc Abramovičs spēlē miera nesēja lomu Krievijas izraisītajā karā?
Zināms, ka neskaitāmo sankciju sarakstos iekļautais miljardieris Abramovičs oficiāli neietilpst Krievijas delegācijas sastāvā, taču acīmredzot viņam ir bijusi liela loma "aizkulisēs", kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā regulāri pārvietojoties starp Maskavu, Kijivu un Stambulu, raksta "The Guardian".
Abramovičs piedalījies arī nesenajās miera sarunās starp Krieviju un Ukrainu, kas notika Turcijā.
Pēc tikšanās uz vairākām stundām zaudējis redzi
Pirmdien izdevums "Wall Street Journal", atsaucoties uz saviem avotiem, ziņoja, ka miljardierim Abramovičam, kurš no Krievijas puses naktī no 3. uz 4. martu piedalījies sarunās par uguns pārtraukšanu, un sarunvedējiem no Ukrainas puses pēc tikšanās Kijivā šomēnes novēroti saindēšanās simptomi.
Kāds avots "The Guardian" apstiprinājis, ka Abramovičs pēc tikšanās saslimis un uz vairākām stundām pat zaudējis redzi. Tomēr drīz vien viņš atguvies un varējis piedalīties vēlākajās sarunu kārtās.
Ziņas par iespējamo saindēšanos tika uztvertas ar plašu skepsi un šis bija viens no retajiem gadījumiem, kad Vašingtonai un Maskavai bijusi viena nostāja - indēšana nav notikusi. "Izlūkdienesti liek domāt, ka iemesli meklējami vidē," ziņu aģentūrai "Reuters" pirmdien sacīja kāda ASV amatpersona, noraidot, ka iemesls varētu būt tīša saindēšana.
🎥 Roman Abramovich involved in more peace talks in Turkey pic.twitter.com/KMqfkxXIWy
— Pys (@CFCPys) March 29, 2022
Iespējamu delegācijas locekļu indēšanu otrdien noliedzis arī Krievijas prezidenta Vladimira Putina runasvīrs Dmitrijs Peskovs: "Tā ir daļa no informācijas panikas, informācijas sabotāžas, informācijas kara. Šie ziņojumi nav patiesi… ir nepieciešams stingri filtrēt informācijas plūsmu."
Savukārt Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska pārstāvis aicināja "sekot līdzi tikai oficiālajai informācijai".
Pētījumu par Abramoviča un Ukrainas delegācijas saindēšanās simptomiem vadījis "Bellingcat" līdzstrādnieks Hristo Grozevs, kurš iepriekš ir atklājis jau vairākus saindēšanas mēģinājumus, tostarp identificējis Krievijas vienību, kas 2020. gadā, iespējams, saindēja Kremļa kritiķi Alekseju Navaļniju.
Grozevs sacīja, ka drīzumā varēs sniegt plašāku informāciju par neseno incidentu.
Papildus apgalvojumiem par saindēšanu daudzus ir pārsteigusi arī oligarha parādīšanās miera sarunu centrā.
Miljardiera Abramoviča mīlas dzīve
"Kāds, kurš ir tālu no Putina"
Kā raksta "The Guardian", pēdējos gados Abramovičs, kura bagātības lēšamas 14 miljardu eiro apmērā, sevi pozicionējis kā cilvēku, kurš ir nolicis malā skarbo biznesa dzīvi un atmetis politiskās ambīcijas. Abramovičs ir pazīstams arī ar dažādu kultūras pasākumu finansēšanu un savu luksusa dzīvesveidu. Lai gan dažkārt viņu var manīt Maskavas mākslas galerijās, teātros vai restorānos, bijušajam Londonas "Chelsea" futbola kluba īpašniekam nepatīk publicitāte un viņš nesniedz intervijas.
Informācija par Abramoviča bagātībām un dzīvesveidu drīzāk nāk no tiesas prāvām, jo īpaši no 2012. gada tiesas Londonā, kad nu jau mirušais krievu oligarhs Boriss Berezovskis Abramoviču apsūdzēja krāpšanā. Viņš apgalvoja, ka Abramovičs no viņa izkrāpis vairākus miljardus dolāru, liekot viņam pārdot savas Krievijas naftas uzņēmuma "Sibņeft" un alumīnija ražotāja "Rusal" akcijas par daļu no to patiesās vērtības. Abramovičs toreiz tiesā uzvarēja.
Krievu miljardiera Abramoviča jaunā jahta "Solaris"
Atklātībā nonākušas fotogrāfijas ar šķietami teju pabeigtu, ap 160 metrus garu kuģi Vācijas “Lloyd Werfft” kuģu būvētavā. Prestižais izdevums “Forbes” ...
Savukārt pavisam nesen Abramovičs Londonā ierosināja lietu par apmelošanu pret žurnālisti Ketrīnu Beltoni, apstrīdot vairākus Beltones grāmatā "Putina cilvēki" ietvertos apgalvojumus, tostarp to, ka viņš pēc Putina lūguma iegādājies futbola klubu "Chelsea".
Šajā tiesas prāvā Abramoviča advokāti apgalvoja, ka "Abramovičs ir kāds, kurš ir tālu no Putina".
Oligarha pēkšņā parādīšanās miera nesēja lomā liek šos apgalvojumus stipri apšaubīt.
"Neitrālais starpnieks" Krievijas un Ukrainas sarunās
Kāds avots Ukrainas delegācijā ziņu izdevumam "Ukrajinska Pravda" sacīja, ka Abramovičs pozicionējis sevi kā neitrālu starpnieku, un viņa galvenā loma bijusi "cilvēciskā valodā informēt par mūsu nostāju viņu priekšnieku".
Zelenska padomnieks ekonomikas jautājumos Aleksandrs Rodņanskis "The Guardian" pastāstījis, ka Abramoviču kā starpnieku atvedis viņa tēvs, ukraiņu filmu producents, kurš miljardieri labi pazīstot.
Kijivā Abramovičs tiekot uzskatīts par nopietnu sarunu biedru, kurā Putins ieklausās.
Krievijas oficiālo delegāciju pārsvarā veido otrā līmeņa amatpersonas, kuras netiek uzskatītas par ietekmīgām, tāpēc Putins, iespējams, piekritis Abramoviču nosūtīt uz Ukrainu kā nopietnāku sarunu biedru.
"The Guardian" raksta, ka kāds avots Maskavā norādījis, ka Abramovičs pēdējā mēneša laikā Kijivā divas reizes personīgi ticies ar Zelenski. Ukrainas puse gan šos apgalvojumus nav apstiprinājusi, tomēr Zelenskis nedēļas nogalē intervijā Krievijas žurnālistiem sacīja, ka Abramovičs ir viens no vairākiem Krievijas oligarhiem, kas ar viņu sazinājušies, piedāvājot investēt Ukrainas ekonomikā.
"Mēs saņēmām signālus no viņa un vairākiem citiem uzņēmējiem, kas teica: "Palīdzēsim kaut kā, mēģināsim kaut ko darīt"," sacīja Zelenskis. Viņš arī norādīja, ka Abramovičs bijis iesaistīts neveiksmīgās diskusijās par humānās palīdzības koridoru organizēšanu. Tomēr viņš nepieminēja ne Abramoviča vizītes Kijivā, ne viņa paša personīgās tikšanās ar oligarhu.
Eksperti lēš, ka Abramoviča un citu Krievijas uzņēmēju piedāvājumi palīdzēt Ukrainai varētu būt saistīti ar pašlabuma meklēšanu un vēlmi izvairīties no Rietumu sankcijām.
Viedokļi par Abramoviča dalību sarunās dalās
Daudzi ir skeptiski noskaņoti pret Abramoviča "atdzimšanu" miera nesēja lomā.
"Kā viņi var aizmirst, kas viņš ir? Viņš ir viens no lielākajiem Putina režīma sponsoriem," sacīja Marija Pevčiha, ieslodzītā Krievijas opozīcijas līdera Navaļnija tuva līdzstrādniece un viņa Korupcijas apkarošanas fonda izmeklēšanas vadītāja.
Krievijas varas opozicionārs Aleksejs Navaļnijs
Krievijas varas opozicionārs Aleksejs Navaļnijs
Pevčiha pauda šaubas par to, ka Abramovičs varētu būt "neitrāls" sarunu dalībnieks. "Esmu 100% pārliecināta, ka tas tika pilnībā saskaņots ar Kremli. Kad tu esi Putina marionete 22 gadus, tu pēkšņi nekļūsti godīgs," viņa sacīja.
Savukārt Kijivā dzīvojošais analītiķis Aleksejs Kuščs intervijā medijam "Al Jazeera" norāda, ka "Abramovičs ir tilts starp Rietumu un Krievijas eliti". Viņš sacīja, ka ne Krievija, ne Ukraina neuzticas citiem Krievijas oligarhiem, tostarp tiem, kuri ir vai nu rietumnieciski noskaņoti vai nacionālisti.
Bet "Abramovičs ir piemērots visiem", sacīja Kuščs.
Pat viņa ilggadējie politiskie ienaidnieki atzīstot viņa spējas orientēties vissarežģītākajos jautājumos. "Viņu interesantu padara viņa talants organizēt slēptas finanšu shēmas," 2018. gadā sacīja bijušā Krievijas prezidenta Borisa Jeļcina drošības dienesta vadītājs Aleksandrs Koržakovs, kuram ar Abramoviču deviņdesmito gadu beigās bijušas nesaskaņas. "Bet uzņēmēju vidū Abramovičs vienmēr ir bijis cieņā - viņš tur savu vārdu un nekad nevienu nav apzadzis," sacīja Koržakovs.