Kā notiek ierobežojumu atcelšana citās valstīs? Dzīve Eiropā atkal kļūst brīvāka
foto: AP/Scanpix
Zivju tirgū Kopenhāgenā atkal var iepirkties bez maskām un citiem ierobežojumiem tāpat kā visur citur Dānijā. Kad pienāks latviešiem tie laiki, atkarīgs no vakcinācijas un attieksmes pret epidemioloģiju.
Pasaulē

Kā notiek ierobežojumu atcelšana citās valstīs? Dzīve Eiropā atkal kļūst brīvāka

Kas Jauns Avīze

Daudzās valstīs valdības nolemj mīkstināt ierobežojumus un pat atcelt kovidzīmes. Par to spriež arī Latvijas Ministru kabinetā, kamēr mediķi ir visai skeptiski. Turklāt jāņem vērā, ka brīvlaistajās valstīs ir daudz vairāk vakcinēto.

Kā notiek ierobežojumu atcelšana citās valstīs? Dz...

Dānija pirmā Eiropas Savienībā atcēlusi visus iekšējos kovidlaika ierobežojumus, atkal atļauts brīvi apmeklēt restorānus, muzejus, naktsklubus, masku lietošana vairs nav obligāta. Šajā valstī pilnībā vakcinēti 81,2% iedzīvotāju, kamēr Latvijā nepilni 68 procenti. Laba ziņa arī atpūtniekiem – Grieķija ceļotājiem ar kovidzīmi vairs neprasa veikt testus. Grieķija šogad sagaida rekordlielu kruīza kuģu skaitu, un pirmais jau 6. februārī ieradās Salonikos.

Lietuvā kovidzīmes vietā citas prasības

Lietuvas valdība apturējusi nacionālā Covid-19 sertifikāta jeb iespēju pases darbību. “Izplatoties daudz lipīgākajam koronavīrusa omikrona paveidam, risks inficēties joprojām pastāv gan nevakcinētām, gan pilnībā vakcinētām vai pārslimojušām personām, tāpēc iespēju pases loma sabiedrības pasargāšanā un Covid-19 izplatības riska mazināšanā būtiski sarukusi,” teikts lēmuma pavaddokumentā.

Veikaliem, tirgiem un citām tirdzniecības vietām iekštelpās atkal jānodrošina vienam apmeklētājam vismaz 15 kvadrātmetru platība vai arī vienlaikus drīkst apkalpot ne vairāk par vienu klientu. Rīkojot publiskus pasākumus, stingri jāievēro prasības cilvēku plūsmu regulēšanai, droša atstatuma ievērošanai un citi noteikumi.

Lietuvā pie Seima nakts vidū protestē pret vakcinēšanos.

Lietuvā pie Seima nakts vidū protestē pret vakcinēšanos

Lietuvas Covid-19 vakcīnu pretinieki pie Seima ēkas Viļņā 11. augusta naktī ap plkst. 2 uzsākuši mētāt akmeņus un petardes. Policija ...

Igaunijā pēc situācijas

Igaunija varētu atcelt kovidzīmes izmantošanu no 21. februāra, ja 17. februārī tiks konstatēts, ka iepriekšējo desmit dienu laikā slimnīcās uzņemts mazāk par 25 jauniem kovida pacientiem dienā. Bērniem, kas bijuši saskarē ar inficētajiem, vairs nav jādodas karantīnā neatkarīgi no vakcinācijas. No 14. februāra nolemts atcelt Covid-19 sertifikātus nepilngadīgajiem.

Premjerministre Kaja Kallasa gan atzīst, ka valdības konsultatīvā zinātniskā padome, Veselības departaments un mediķi ir ļoti piesardzīgi pret ierobežojumu vājināšanu. Kallasa norāda, ka ierobežojumu atcelšanā nedrīkst akli kopēt citas valstis, kurās ir augstāka vakcinācijas aptvere un ierobežojumi pat pēc mīkstināšanas joprojām ir stingrāki nekā pašlaik Igaunijā.

Igaunijas premjerministres Kajas Kallasas vizīte Latvijā

15. oktrobrī Latvijā oficiālā vizītē ieradās Igaunijas premjerministre Kaja Kallasa, kura piedalījās svinīgā ziedu nolikšanas ceremonijā pie Brīvības pieminekļa, bet ...

Optimisms Zviedrijā

Zviedrija nule atcēlusi lielāko daļu ierobežojumu, tostarp prasību, ka bāriem un restorāniem jābeidz darbs plkst. 23 un jāierobežo apmeklētāju skaits. Pasākumos iekštelpās apmeklētājiem vairs nav jāuzrāda vakcinācijas apliecinājums, un sabiedriskajā transportā vairs nav ieteikts valkāt masku.

“Pandēmija nav beigusies, bet mēs ieejam pavisam jaunā fāzē. Zināšanas par koronavīrusa omikrona paveidu ir pilnīgākas (..). Vairāki pētījumi liecina, ka omikrona paveids izraisa mazāk nopietnu saslimšanu,” optimistiska ir premjerministre Magdalēna Andešsone.

Pasaulē ir pauze, bet zviedri bauda dzīvi. Ainiņas Stokholmā marta beigās (2020. gads)

Zviedrijā vairāk nekā 83% iedzīvotāju, kas vecāki par 12 gadiem, ir saņēmuši divas vakcīnas devas un gandrīz puse – trešo. Varas iestādes aicina palikt mājās, ja novērojami kovidam raksturīgi simptomi, un pagaidām spēkā paliks ierobežojumi uz robežām. Nevakcinētajiem joprojām ieteikts turpināt izvairīties no cilvēku pārpildītām vietām.

Norvēģija grasās sadzīvot ar vīrusu

Arī Norvēģija atceļ lielāko daļu ierobežojumu. Kaut gan lipīgais omikrona paveids izraisījis kovida gadījumu skaita pieaugumu, smagi slimu pacientu hospitalizācija nav palielinājusies, un vakcinācijas aptvere valstī ir augsta – gandrīz 91% iedzīvotāju.

Premjerministrs Jūnass Gārs Stūre paziņojis, ka ir iespējams “sadzīvot ar augstu inficēšanās līmeni”. Norvēģijas sabiedriskās veselības institūts lēš, ka līdz vasarai ar kovidu varētu inficēties trīs līdz četri miljoni no 5,4 miljoniem iedzīvotāju.

Norvēģiem vairs nevajag doties karantīnā pēc saskares ar inficēto, tikai ieteikts piecas dienas veikt testus katru dienu. Izolācijas periods kovida gadījumiem samazināts no sešām līdz četrām dienām.

Attālināta strādāšana vairs nav obligāta, neierobežots skaits var apmeklēt citas mājsaimniecības un sporta pasākumus, iebraucējiem Norvēģijā vairs nevajag veikt testus, izbeigti ierobežojumi alkohola tirdzniecībai bāros un restorānos. Vēl paliek masku obligāta valkāšana sabiedriskajā transportā un veikalos, kur nav iespējams ievērot viena metra distanci.

Somija

Somija februārī atcels visus ierobežojumus. Jau izbeigta robežkontrole ar citām Šengenas zonas valstīm, tā pagaidām saglabāta ceļotājiem, kas ierodas no valstīm ārpus Eiropas Savienības.

Anglija

Anglijā no janvāra beigām nav jāvalkā maskas iekštelpās, jāstrādā no mājām, nav arī jāuzrāda pierādījums par vakcinēšanos, lai iekļūtu sabiedriskās vietās, piemēram, naktsklubos. Arī Skotijā atļauts atvērties naktsklubiem un bāros vairs nav obligāti jāapkalpo tikai pie galdiem. Atcelts ieteikums iekštelpās netikties vairāk par trīs mājsaimniecību locekļiem.

Mūsu mediķi aicina nesteigties

Latvijā vairākas mediķu un pacientu organizācijas Veselības ministrijas veselības nozares stratēģiskās padomes sēdē aicinājušas Latvijā nemīkstināt ierobežojumus vēl vismaz divas nedēļas, kad varot sagaidīt kovida omikrona varianta izplatības maksimumu.

Kaut arī pašlaik lielākā daļa inficēto neslimo smagi, taču no ierindas izsists ap 400 mediķu, un ir apgrūtināta palīdzības sniegšana joprojām tiem daudzajiem, kas inficēti ar delta paveidu. Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas prezidente Līga Kozlovska brīdina, ka pagaidām saslimstība ar kovidu aug, tātad darba apjoms palielinās.

Pasaules Veselības organizācijas ģenerāldirektors Tedross Adanoms Gebrejesuss ir skeptisks: “Jebkurai valstij ir pāragri padoties vai pasludināt uzvaru. Šis vīruss ir bīstams, un tas turpina attīstīties mūsu acu priekšā.”

Latvijā gaidāmi atvieglojumi

Valdības koalīcija vienojusies, ka no marta plānoti būtiski atvieglojumi, paredzams, ka tiktu atvērtas līdz šim slēgtās nozares, atcelti darba laika ierobežojumi, pārskatītas prasības platībai un apmeklētāju skaitam. Tomēr visticamāk maskas vēl būs jānēsā un kovidzīmes arī būs jārāda.

Premjers Krišjānis Kariņš skaidro, ka atvieglojumus varēs ieviest, jo tiek modelēts, ka līdz martam omikrona līkne būs “kārtīgi lūzusi”. Kariņš uzsver nepieciešamību vakcinēties, saņemt balstvakcīnu un pēc iespējas bieži testēties. Balstvakcīnu saņēmušajiem nāves risks pēc saslimšanas ar kovidu ir gandrīz 40 reizes zemāks nekā nevakcinētajiem.