Ķīna vajā savus pilsoņus arī ārzemēs
foto: Shutterstock
Čainatauna Londonā. Ne šis, ne citi ķīniešu rajoni arī ārpus Ķīnas vairs nav droši Pekinas varas kritiķiem.
Pasaulē

Ķīna vajā savus pilsoņus arī ārzemēs

Kas Jauns Avīze

Ķīna kopš 2014. gada piespiedusi apmēram 10 000 savu pilsoņu atgriezties no ārvalstīm, izmantojot gan draudus, gan nolaupīšanu, informē Spānijā bāzēta cilvēktiesību nevalstiskā organizācija "Safeguard Defenders".

Ķīna vajā savus pilsoņus arī ārzemēs...

Turklāt šis skaitlis var būt tikai “aisberga virsotne”. Ziņojumā teikts, ka Ķīna agresīvi vajā savus pilsoņus ārvalstīs, veicot nelikumīgas operācijas ārpus savām robežām.

Oficiāli vajāšanas mērķis ir cilvēki, kurus Ķīnas tiesu sistēma meklē prezidenta Sji Dzjiņpina uzsāktās pretkorupcijas kampaņas ietvaros. Tomēr "Safeguard Defenders" apraksta gadījumus, kad Ķīna mēģina piespiest atgriezties Komunistiskās partijas kritizētājus, vajājot un aizturot viņu radiniekus Ķīnā.

Pekina īstenojusi operācijas "Lapsu medības" un "Debesu tīkls", lai piespiestu atgriezties savus pilsoņus pret viņu gribu, izmantojot nolaupīšanu, vajāšanu un iebiedēšanu. Formāli 2014. gadā sāktās "Lapsu medības" paredzētas, lai izsekotu par ekonomiskiem noziegumiem meklētus Ķīnas pilsoņus ārvalstīs. 2015. gadā uzsākta plašāka operācija "Debesu tīkls", kas vēlāk pievienota pirmajai.

“Ķīniešu diasporai pieaugot arvien straujāk, aizvien vairāk cilvēku tiecas atstāt Ķīnu (..) Pekina kā nekad agrāk ir motivēta paplašināt savu drošības spēku pilnvaras ārvalstīs,” teikts ziņojumā.

"Safeguard Defenders" atsaucas uz valdības datiem savā aplēsē, ka Ķīnā kopš 2014. gada piespiedu kārtā atgriezušies 10 000 tās pilsoņu. 

Valdības pretkorupcijas uzraudzības organizācijas oficiālie dati rāda, ka Pekina pēdējos divos gados piespiedusi atgriezties apmēram 2500 Ķīnas pilsoņu.

Šajos datos nav ietverti tie aizdomās turētie, kas apcietināti par neekonomiska rakstura noziegumiem, vai tie, kas nav Ķīnā valdošās un vienīgās atļautās Komunistiskās partijas biedri. Dažreiz Ķīnas pilsoņus ārzemēs aizvilina uz citām valstīm, kuras ir noslēgušas izdošanas līgumus ar Pekinu.

foto: AP/Scanpix
Grāmatu tirgotāju un rakstnieku Gui Miņhaju Ķīnas specdienesti nolaupīja Taizemē, un Zviedrijas pilsonība viņam nepalīdzēja.
Grāmatu tirgotāju un rakstnieku Gui Miņhaju Ķīnas specdienesti nolaupīja Taizemē, un Zviedrijas pilsonība viņam nepalīdzēja.

2015. gadā Taizemē nolaupīja grāmatu tirgotāju un rakstnieku, Zviedrijas pilsoni Gui Miņhaju, kurš par diktatora kritiku uz desmit gadiem ieslodzīts cietumā Ķīnā. Divus gadus vēlāk no viesnīcas Honkongā pazuda miljardieris uzņēmējs Sjao Dzjaņhua, kurš, domājams, joprojām ir ieslodzīts Ķīnas cietumā. Ķīnas tiesas kontrolē Komunistiskā partija, un tās atzīst par vainīgiem lielāko daļu apsūdzēto.