Pasaulē

Astronautu biedējošās izklaides. Stāsts par to, kā uz SKS tika nogādāts pērtiķa kostīms

Jauns.lv

Vai esat kādreiz domājuši par to, kā savu brīvo laiku Starptautiskajā kosmosa stacijā (SKS) pavada astronauti? Viņi dara ne tikai ierastos stacijas apkopes darbus, bet arī uzjautrinās, pārģērbjoties par gorillu un biedējot biedrus. Tā 2016. gadā izdarīja NASA astronauts Skots Kellijs, kad viņš orbitālās stacijas laboratorijā pamatīgi pārbiedēja kolēģi Timu Pīku no Lielbritānijas, vēsta Metro.co.uk.

Astronautu biedējošās izklaides. Stāsts par to, kā...

Lai arī stāsts ir vairākus gadus vecs, tas šonedēļ atkal nokļuva uzmanības centrā, kad aktieris un režisors Tods Spenss sociālajā saziņas vietnē „Twitter” ievietoja video, kur Kellijs redzams gorillas kostīmā.

foto: REUTERS/SCANPIX
Starptautiskā kosmosa stacija (SKS).
Starptautiskā kosmosa stacija (SKS).

Soctīklu lietotāji ar video dalījušies desmitiem tūkstošu reižu. Lai arī Spensa tvītā ir dažas nepilnības, tas lieliski parāda allaž nopietno astronautu draiskās izklaides.

"Astronauts Marks Kellijs reiz uz SKS slepus nogādāja gorillas tērpu,” rakstīja Tods. "Viņš nevienam par to neteica. Kādu dienu, nevienam nezinot, viņš to uzvilka," turpina aktieris.

Patiesībā gan jāmin, ka Kellija rakstītais īsti neatbilst patiesībai.

Kā bija patiesībā

Īstenībā kostīmā bija tērpies Marka dvīņu brālis Skots, kuram tērpu uz klāja nogādāja kā aprūpes paku, ko nosūtīja tieši Marks, kurš tobrīd atradās uz Zemes.

Gorillas tērps tika nosūtīts papildināšanas misijā, kamēr Skots atradās SKS. Paslēpies mīkstajā konteinerā, ko pārbauda Tims Pīks, bet nespēja pamanīt negaidīto ciemiņu. Gorilla nogaidījis pienācīgu brīdi devās biedēt savu kolēģi. Vēlāk redzams, kā Pīks (pirmais skots, kas jebkad atradies kosmosa stacijā) bēg no Kellija, kurš tērpies pērtiķa kostīmā.

foto: Ekrānuzņēmums
Skots tērpies gorillas kostīmā.
Skots tērpies gorillas kostīmā.

„Nepieciešams mazliet humora, lai atvieglotu gadu, kas jāpavada SKS. Dari to ar vērienu, vai nedari vispār. Es domāju, ka izdarīšu abus,” toreiz „Twitter” rakstīja Skots Kellijs.

Ja Pīks uz SKS klāja bija pavadījis sešus mēnešus, tad Kellijs kosmosā bija pavadījis jau 340 dienas. Viņš uz SKS bija devies, lai izpētītu, kādu ietekmi uz cilvēka ķermeni atstāj ilgstošs laiks kosmosā. Skots tika salīdzināts ar savu dvīni Marku, kurš palika uz Zemes.

Marks piekrita piedalīties daudzos medicīniskos eksperimentos, ar kuriem orbītā saskārās viņa brālis.

Izmantojot datus, kas iegūti no abiem vīriešiem pirms un pēc 340 dienu misijas, ASV zinātnieki veica 10 atsevišķus izmeklējumus.

foto: AFP/Scanpix
Skots Kellijs (pa labi) ar savu dvīņu brāli, bijušo astronaudu Marku Kelliju (pa kreisi).
Skots Kellijs (pa labi) ar savu dvīņu brāli, bijušo astronaudu Marku Kelliju (pa kreisi).

Viņu atklājumos, kas publicēti žurnālā „Science”, detalizēti aprakstīta NASA garākā kosmosa lidojuma ietekme uz cilvēka veselību, turklāt Skota ķermenī tika konstatētas vairākas izmaiņas, kādas brālim nenovēroja.

Pēc kosmosā pavadītā laika dažas ķermeņa pārmaiņas saglabājās neatgriezeniski, bet vairums nākamajos sešos mēnešos atgriezās vecajās sliedēs. Šis bija pirmais NASA eksperiments, kurā astronauts kosmosā pavada gadu. Šis pētījums kalpo par priekšteci misijai uz Marsu, kas varētu ilgt divas līdz trīs reizes ilgāk.

Savukārt uz zemes palikušais Marks Kellijs jau ir kļuvis par Arizonas štata senatoru.