"Šādos neskaidros apstākļos mēs neiesakām veikt izmaiņas," Igaunijas Veselības departaments par Covid-19 ierobežojumu mīkstināšanu
Igaunijas Veselības departaments savas rekomendācijas par ierobežojumiem Covid-19 izplatības mazināšanai balsta tikai un vienīgi epidemioloģiskās situācijas analīzē un tādēļ neiesaka valdībai šobrīd mazināt noteiktos ierobežojumus.
Tā Igaunijas sabiedriskajai raidorganizācijai ERR trešdien sacīja departamenta ģenerāldirektora pienākumu izpildītāja Mari Anne Herma.
"Mēs pašlaik iesakām būt piesardzīgiem, tomēr mēs nesakām, ka situācija tūlīt pasliktināsies. Šis ir laiks, kad mums ir jāvēro, kas notiek pašlaik," viņa pauda.
Herma atzina, ka ekspertiem nav skaidrs, kādēļ ir apstājies Covid-19 jaunatklāto gadījumu skaita kritums, bet nākamās divas nedēļas parādīs, vai gadījumu skaits ir stabilizējies vai arī atgriezies pie augšupejošas tendences. Pēdējo dienu laikā gan jaunu saslimšanas gadījumu, gan slimnīcās esošo Covid-19 pacientu skaits Igaunijā ir nedaudz pieaudzis. Slimnīcās esošo pacientu skaita kāpums daļēji saistīts ar inficēšanās uzliesmojumiem pašās slimnīcās.
"Šādos neskaidros apstākļos mēs neiesakām veikt izmaiņas," uzsvēra Igaunijas Veselības departamenta vadītāja pienākumu izpildītāja. Viņa vienlaikus atzina, ka valdībai, lemjot par ierobežojumiem, ir jāņem vērā ne tikai epidemioloģiskie aspekti.
Herma piebilda, ka tik ilgi, kamēr slimnīcu noslodze saglabāsies stabila, Veselības departaments nerosinās pastiprināt drošības pasākumus.
Igaunijas valdība ir informējusi par plāniem pirms gada nogalē gaidāmajiem svētkiem mīkstināt noteiktos ierobežojumus. Par konkrētiem lēmumiem iecerēts paziņot šonedēļ.
Speciāliste atzina, ka Igaunijā, kur līdz šim konstatēti nedaudzi Covid-19 omikrona paveida gadījumi, tas nenovēršami izplatīsies plašāk un ir noteikti mehānismi tā izplatības ierobežošanai. Viņa norādīja, ka varētu atkārtoties pagājuša gada scenārijs, kad skolēnu brīvlaika sākumam nesekoja krass inficēšanās gadījumu skaita pieaugums, tomēr janvāra beigās un februāra sākumā infekcijas izplatība varētu būt līdzīga pagājušā gada tendencēm.
"Tādēļ mums ir jāredz, cik patiesībā iedarbīgi ir pašreizējie pasākumi, vai tie stabilizē situāciju, un tad mēs varam domāt par to, vai ir vēl kaut kas nepieciešams un vai varam kaut kādā veidā saglabāt pašreizējo līmeni, jo saslimstības līmenis pašlaik ir diezgan kontrolējams. Situācija slimnīcās nav laba, bet ir izturama," viņa klāstīja, piebilstot, ka būtu lieliski, ja Igaunijā saslimstības līmenis nepaaugstinātos vēl dažus mēnešus.
Tomēr tas nozīmē, ka vairāk cilvēkiem ir jāvakcinējas, kā arī liela nozīme ir balstvakcīnai, viņa norādīja.
Herma pauda pārliecību, ka vissliktāko infekcijas izplatības situāciju Igaunija jau ir piedzīvojusi, jo arvien vairāk cilvēkiem ir dažādos veidos - pēc vakcinācijas vai pārslimošanas - iegūta imunitāte. Viņa pieļāva, ka katrs nākamais saslimšanas vilnis nozīmēs lielāku vīrusa izplatību, bet mazāku slodzi slimnīcām.
Herma norādīja, ka tāds cikliskums nenovēršami būs katru gadu, ar katru nākamo vilni situācijai kļūstot nedaudz vieglākai. Tomēr viņa atzina, ka visi nevakcinētie cilvēki, jo īpaši seniori, kādā brīdī saslims, tādēļ ir jāsaglabā ierobežojumi, lai novērstu situāciju, ka krass saslimšanas pieaugums pārslogo slimnīcas.
Igaunijas Veselības departamenta aprēķinātais 14 dienu kumulatīvais Covid-19 gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju pašlaik ir 504,5.