Māksla kā medicīna: ārsti Briselē pacientus nosūta uz muzeju
Stress ir bieži sastopama problēma mūsdienu sabiedrībā, un katrs cīnās pret to, kā vien prot. Vēršoties pie ārsta ar sūdzībām par izdegšanu, nereti tiek ieteikts veltīt vairāk laika atpūtai un miegam, dažkārt tiek izrakstīti medikamenti. Ārsti Beļģijas galvaspilsētā nu izmēģinās jaunu metodi cīņā pret moderno kaiti, pacientiem izrakstot bezmaksas muzeja apmeklējumus, vēsta “Euro News”.
Kultūras eksperte Delfīne Huba, kas pie pilotprojekta strādājusi, čieši sadarbojoties ar Brugmana slimnīcas psihiatrisko nodaļu, cer ne vien uzlabot pacientu mentālo veselību, bet arī atdzīvināt muzeju sektoru, kas arī ir cietis Covid-19 pandēmijas ietekmē.
“Cilvēki ir pieraduši iet pie ārsta un saņemt medikamentus. Mēs gribam izmantot mākslu kā daļu no dziedināšanas procesa. Māksla palīdz gan mentālajai, gan fiziskajai veselībai,” stāsta Huba.
“Kā Nobela prēmijas laureāts, franču rakstnieks, Žans Marī Gistavs Leklezio reiz teicis, kādu dienu mēs sapratīsim, ka tā nav māksla, tā ir medicīna.”
Nākamos trīs mēnešus pilotprojektā piedalīsies pieci Briseles muzeji, tostarp modes un mākslas. Ja viss noritēs veiksmīgi, Huba cer, ka nākotnē iesaistīsies vēl citi muzeji.
Mākslas vēsturniece Izabella Vermuta, kura darbojas pie projekta izveides jau no 2017. gada, uzskata, ka ideja ir laba, tomēr uzsver, ka “māksla nav medicīna.”
“Situācija nav tik vienkārša. Es neticu, ka, aizejot uz muzeju un aplūkojot dažas gleznas, cilvēks atveseļosies,” komentē Vermuta. “Tomēr es ticu, ka māksla var būt laba cilvēka labklājībai, izmantojot to pareizajā kontekstā. Svarīgākais ir, lai cilvēks jūtas droši šajā vidē un patiešām mākslu izbauda.”