Lietuva paredz iespēju imigrantiem brīvprātīgas repatriācijas gadījumā izmaksāt pabalstu
Lietuva dos iespēju nelegālajiem migrantiem brīvprātīgas repatriācijas gadījumā izmaksāt 300 eiro pabalstu, pirmdien paziņojusi Iekšlietu ministrija.
Tādā veidā iecerēts ietaupīt līdzekļus, kas citādi būtu vajadzīgi, lai organizētu šo ārvalstnieku atpakaļnosūtīšanu piespiedu kārtā, lai aizturētos imigrantus uzturētu, ēdinātu, noteiktu viņu identitāti, izskatītu viņu lietas, nodrošinātu viņiem pavadību un finansētu administratīvā aparāta izdevumus, skaidrojusi ministrija.
Kas 2021. gada jūlijā notiek uz Lietuvas un Baltkrievijas robežas
Reaģējot uz krasu nelegālo imigrantu plūsmas pieaugumu pāri Baltkrievijas robežai, Lietuvas valdība piektdien nolēmusi izsludināt valsts mēroga ārkārtējo situāciju.
Imigrants, kuram ir tiesības uz brīvprātīgas repatriācijas pabalstu, varēs doties atceļā tūdaļ pēc lēmuma pieņemšanas, tikmēr piespiedu atpakaļnosūtīšana var ilgt ne vienu vien mēnesi.
Iekšlietu ministres Agnes Bilotaites parakstītajā rīkojumā par ārvalstnieku brīvprātīgu atgriešanos izcelsmes valstī paredzēts, ka imigranti tiks informēti par iespēju iesniegt attiecīgu pieteikumu, bet Migrācijas departaments vai Valsts robežsardzes dienests (VSAT) lūgs piešķirt pabalstu un sadarbosies ar atbildīgajām institūcijām repatriācijas jautājumos.
Ārvalstniekam, kas pieteiksies repatriēties brīvprātīgi, tiks nopirkta biļete atceļam. Pabalstu skaidrā naudā viņš varēs saņemt pret parakstu robežkontroles punktā, dodoties atpakaļ uz izcelsmes valsti.
"Nelegālā migrācija, ar ko saskārusies Lietuva, ir pārbaudījums mums visiem, un mūsu visu kopīgs uzdevums, aizstāvot mūsu valsts nacionālās intereses, ir atrast labākos risinājumus. Migrantu tesību nodrošināšana ne tikai palīdzēs radīt uzticēšanos Lietuvas institūcijām un starptautiskajām organizācijām, bet arī racionāli izmantot valsts līdzekļus," uzsvērusi iekšlietu ministre.
Brīvprātīgas atbalstītas repatriācijas un reintegrācijas projektu no Patvēruma, migrācijas un integrācijas fonda īsteno arī Starptautiskās migrācijas organizācijas Viļņas birojs. Ārvalstniekam, kurš gatavs brīvprātīgi atgriezties izcelsmes valstī, izmaksā vienreizēju pabalstu 200 eiro apmērā, bet var arī sniegt atbalstu šā cilvēka reintegrācijai līdz 1500 eiro apmērā mazās uzņēmējdarbības uzsākšanai, attīstīšanai vai paplašināšanai, darba atrašanai vai mācībām. Reintegrācijas palīdzība var tikt sniegta ne ilgāk kā 12 mēnešus no repatriācijas brīža.
Kā pirmdien paziņoja Lietuvas Valsts robežsardzes dienests un Statistikas departaments, pēdējās diennakts laikā Lietuvā jau trešo dienu pēc kārtas nav ielaists neviens nelegālais imigrants, bet apmēram 150 cilvēki, kuri nelikumīgi mēģinājuši ierasties valstī, piespiesti doties atpakaļ uz Baltkrieviju
Jau ziņots, ka nelegālo migrantu plūsma pāri Lietuvas un Baltkrievijas robežai pēdējā laikā krasi pieauga. Kopš šā gada sākuma aizturēto nelegālo imigrantu kopskaits pārsniedzis 4000, bet pirms nedēļas Lietuva paziņoja, ka ārvalstniekiem, kuri nelikumīgi šķērso Lietuvas robežu, tiks likts doties atpakaļ vai arī viņi tiks novirzīti uz robežas kontrolpunktiem vai diplomātiskajām pārstāvniecībām.
Lielākā daļa nelegālo migrantu vēlas caur Lietuvu nokļūt Rietumeiropas valstīs.
Lietuvas amatpersonas norāda, ka Baltkrievijas režīms apzināti veicina migrantu plūsmu pāri abu valstu robežai, jo Lietuva atbalsta Baltkrievijas demokrātisko opozīciju un ir sniegusi patvērumu tās līderei Svjatlanai Cihanouskai.