"Vienīgā iespēja novērst bīstamu aptaukošanās krīzi" - Lielbritānijā plāno ieviest "uzkodu nodokli"
Par cukurotu un sālītu produktu baudīšanu britiem nāksies maksāt dārgi - Lielbritānijā plāno ieviest "uzkodu nodokli", cīnoties pret iedzīvotāju neveselīgajiem ēšanas paradumiem.
"Uzkodu nodoklis" paredz, ka par katru kilogramu cukura būs jāmaksā papildus trīs sterliņu mārciņas (trīsarpus eiro), par katru kilogramu sāls - sešas sterliņu mārciņas (septiņi eiro).
Nodokļos iegūtā nauda tiks izmantota, lai ģimenes ārsti pacientus nosūtītu uz dārzeņu un augļu gatavošanas nodarbībām, paredz Lielbritānijas nacionālais ēdināšanas plāns.
Daļa no ienākumiem paredzēta maznodrošināto uztura uzlabošanai, tostarp brīvpusdienām skolās, un skolēnu izglītošanai par veselīgu uzturu. Paredzēts izveidot arī īpašas pārtikas veikalu tūres, kurās mācītu, kā iepirkties veselīgi.
Pirmo reizi pasaulē ieviestais "uzkodu nodoklis" četru cilvēku ģimenei varētu izmaksāt pat 240 sterliņu mārciņu (280 eiro) gadā.
280 lappušu biezajā pētījumā norādīts, ka šāds nodoklis varētu samazināt britu cukura patēriņu no 4 līdz 10 gramiem dienā, sāls - no 0,2 līdz 0,6 gramiem, savukārt uzņemto kaloriju skaits samazinātos par 15 līdz 38 kalorijām. Tas varētu apturēt nācijas pieņemšanos svarā.
Tā, piemēram, "Mars" batoniņa cena ar šādu nodokli būtu par 9 penijiem (11 centiem) dārgāka.
Provizoriskie aprēķini rāda, ka vidēji katram Lielbritānijas iedzīvotājam gadā nāktos nodokļos par neveselīgajiem produktiem samaksāt papildus 60 sterliņu mārciņas (70 eiro). Ņemot vērā, ka Lielbritānijā ir aptuveni 56 miljoni iedzīvotāju, tas kopumā valstij nozīmētu aptuveni 3,4 miljardus sterliņu mārciņu jeb teju 4 miljardus eiro lielus budžeta ieņēmumus.
Britu uzņēmējs un kulinārijas grāmatu autors Henrijs Dimblebijs, kurš ir šīs reformas idejas autors, norādījis, ka šis nodoklis spiestu uzņēmumiem veikt izmaiņas savās receptēs un samazināt porciju izmērus. Viņš brīdinājis, ka neveselīgs ēdiens nacionālajai veselības sistēmai uzliek nepanesamu slogu - vairāk nekā puse britu, kas vecāki par 45 gadiem, cīnās ar veselības problēmām, ko izraisījis nepareizs uzturs.
Jau 2018. gadā Lielbritānijā tika ieviests cukura nodoklis gāzētajiem dzērieniem.
Veselības organizācijas un ārsti izmaiņas uztver pozitīvi, jo tas mazinātu dārgu medikamentu un ārstniecības pakalpojumu nepieciešamību. Taču pārtikas produktu un dzērienu industrija brīdina, ka jaunais nodoklis nozīmētu lielākas izmaksas patērētājiem restorānos un lielveikalos.
Kvalitatīva ēdiena un lauksaimniecības apvienības "Sustain" pārstāvis Bens Reinoldss projektu atbalsta: "Tieši šādas radikālās izmaiņas esošajā ēdināšanas sistēmā mums ir nepieciešamas. Profilakse ir ekonomiski izdevīgāka nekā ārstniecība."
"Brīvprātības princips līdz šim nav radījis nepieciešamās izmaiņas, tādēļ nodoklis, kas ietekmē jau ražošanas stadiju, ir vienīgā iespēja novērst bīstamo aptaukošanās krīzi," uzskata profesors Deims Parvīns Kumars no Lielbritānijas Medicīnas asociācijas.
"Cukura un sāls nodoklis galu galā visvairāk ietekmēs tās ģimenes, kuras jau tagad dzīvo no algas līdz algai," uz negatīvajiem aspektiem norāda ēdienu un dzērienu federācijas galvenā zinātniskā pārstāve Keita Halivela.
Savukārt ekonomikas institūta pārstāvis Kristofers Snoudens izsakās, ka "jau atkal bagātnieki grib aplaupīt parasto cilvēku ar slēptiem nodokļiem, šoreiz tie ir trīs miljardi sterliņu mārciņu nodokļos par cukuru un sāli."