Nebijusi operācija. FOTO: pēc teju diennakts darba vīrietim ASV transplantē seju un abas rokas
foto: VIA REUTERS/Scanpix
Pirms un Pēc.
Pasaulē

Nebijusi operācija. FOTO: pēc teju diennakts darba vīrietim ASV transplantē seju un abas rokas

Jauns.lv

ASV veikta pasaulē pirmā viena donora sejas un roku transplantācija, dodot 22 gadus vecajam Džo Dimeo otro iespēju dzīvot pilnvērtīgu dzīvi.

Nebijusi operācija. FOTO: pēc teju diennakts darba...

CNN vēstī, ka dramatiskais Dimeo stāsts sākās 2018. gadā, kad tobrīd 20 gadus vecais vīrietis, braucot pa ceļu Ņūdžersijā, aizmiga pie sava auto stūres, zaudēja kontroli pār spēkratu un ietriecās apmalē, pēc kā automašīna apgāzās un uzliesmoja.

20 gadus vecais Džo Dimeo pirms un pēc operācijas

CNN vēstī, ka dramatiskais Dimeo stāsts sākās 2018. gadā, kad tobrīd 20 gadus vecais vīrietis, braucot pa ceļu Ņūdžersijā, aizmiga ...

Tikai laimīgas sagadīšanās dēļ vīrietis palika dzīvs - tobrīd garām gāja kāds cilvēks, kurš paguva Dimeo izraut no degošās automašīnas pirms tā eksplodēja. Neraugoties uz to, viņš jau bija guvis trešās pakāpes apdegumus uz 80% ķermeņa. Bojājumi bija tik nopietni, ka Dimeo palika bez acu plakstiņiem, ausīm, pirkstiem. Tāpat visu viņa seju un kaklu klāj rētas, ierobežojot mīmiku un kustību amplitūdu.

Tomēr trešdien ASV ārsti paziņoja, ka pēc 23 smagām operācijas stundām Dimeo ir atpakaļ uz ceļa, lai atgūtu savu līdzšinējo dzīvi, jo viņš ir pasaulē pirmais cilvēks, kuram veiksmīgi tika pārstādīta donora seja un abas rokas.

Ārsts Eduardo Rodrigezs, kurš vadīja šo bezprecedenta operāciju, medijiem sacīja, ka Dimeo ir vismotivētākais pacients, kādu viņam reiz nācies sastapt.

Operācija notika pērn augustā, taču Dimeo ārstu komanda nogaidīja, lai pārliecinātos, ka vīrieša organisms neatgrūdīs transplantētās ķermeņa daļas.

Rodrigezs, stāstot medijiem par šo ķirurģisko sasniegumu, skaidroja, ka līdz šim pasaulē veiksmīgas bija aptuveni 100 roku transplantācijas, kā arī 50 sejas transplantācijas. Līdz šim pasaulē bijuši vien divi gadījumi, kad pacientam tiek transplantēta donora seja un abas rokas, taču šīs operācijas cieta neveiksmi.

"Mums bija jāizvairās no infekcijas, bija jāpanāk, ka šī operācija notiek pēc iespējas ātri, bija ļoti precīzi jāizvēlas donors, bija jāpielieto visas iespējamās jaunākās tehnoloģijas, lai Džo operācija izrādītos veiksmīga, un tieši to mēs arī paveicām," lepns ir ārsts.

Viņš turpina: "Džo ir veselīgs, jauns, stiprs, viņam patīk kustēties, viņš veselīgi ēd, un viņam piemita viens svarīgs elements, kas bija vajadzīgs veiksmīgai operācijai. Augsts motivācijas līmenis. Un viņa cerība uz veiksmīgu iznākumu bija neaptverama."

Operācijā bija iesaistīti 80 mediķi, un tā notika divās operācijas zālēs.

Vienā zālē mirušā donora rokas un sejas audi tika rūpīgi noņemti un aizstādi ar 3D tehnikā izdrukātām protēzēm. "Mēs vienmēr uzsākam operāciju ar klusuma mirkli, lai godinātu donora ģimeni, izrādītu cieņu pret viņu zaudējumu, lai nekad neaizmirstu upurēšanos, kas tika veikta," Rodrigess stāsta, piebilstot, ka šādu operāciju gadījumos ir svarīgi paturēt prātā - kāds nomira, bet citi var turpināt dzīvot.

Tikmēr otrā operācijas zālē tika noņemta Dimeo seja un rokas, kā arī tika veikti sagatavošanas darbi transplantācijas veikšanai.

Ārsts neslēpj, operācija bija riskanta, un uz spēles bija likta pacienta dzīvība.

Kad tika veikta pēdējā šuve, Dimeo uz operācijas galda bija pavadījis bez vienas stundas diennakti. Pēcāk piecas dienas viņš atlaba reanimācijā, tad vēl teju divus mēnešus pavadīja rehabilitācijas programmā, kur viņš iemācījās kustināt savus jaunos plakstiņus, rokas un smaidīt. Pēdējo viņš nebija spējis izdarīt divus gadus.

Dimeo medijiem stāsta: "Es vēlos padalīties ar savu pieredzi, lai dotu cilvēkiem pasaulē cerību. Es arī vēlētos vērst uzmanību uz mana donora nesavtību, jo nekas no tā nebūtu iespējams bez šī upura."

Viņš uzskata, ka ticis pie otras iespējas dzīvot, tāpēc viņam nav attaisnojuma būt nemotivētam vai neiesaistīties terapijā.

Līdz pilnīgai savu jauno spēju kapacitātes sasniegšanai vīrietim vēl ir ceļš, kas jānoiet, jo rokas neklausa tik labi, tomēr viņš tās trenē. "Aptuveni, it kā jums būtu bēbītis, kurš tikai kustina savas rokas, bet spēja ar tām rīkoties nāk ar laiku," viņš salīdzina.

"Tuneļa galā vienmēr ir gaisma. Nevajag padoties," vīrietis rezumē.