ES Padome pandēmijas kartei pievieno jaunu - tumši sarkanu zonu
foto: AFP/Scanpix
Tumši sarkanā zona attieksies uz apgabaliem, kur vīruss izplatās ļoti strauji, tostarp jauno lipīgāko vīrusa paveidu dēļ.
Pasaulē

ES Padome pandēmijas kartei pievieno jaunu - tumši sarkanu zonu

Jauns.lv / LETA

Eiropas Savienības (ES) Padome otrdien atjaunojusi rekomendācijas attiecībā uz pārvietošanās brīvību pandēmijas laikā un pievienojusi Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra (ECDC) publiskotajai kartei jaunu tumši sarkano zonu.

ES Padome pandēmijas kartei pievieno jaunu - tumši...

Kartē, ko ECDC atjauno katru nedēļu, tumši sarkanā krāsa turpmāk papildinās esošās kategorijas - zaļo, oranžo, sarkano un pelēko.

Tumši sarkanā zona attieksies uz apgabaliem, kur vīruss izplatās ļoti strauji, tostarp jauno lipīgāko vīrusa paveidu dēļ. Šajā zonā tiks iekļauti reģioni, kuros reģistrēti 500 vai vairāk Covid-19 gadījumu uz 100 000 cilvēku iepriekšējās divās nedēļās.

ES Padome rekomendējusi dalībvalstīm ieteikt cilvēkiem bez svarīga iemesla nedoties uz tumši sarkano zonu un sarkano zonu. Vienlaikus valstīm ieteikts censties neierobežot ceļošanu svarīgu iemeslu dēļ.

Dalībvalstīm rekomendēts pieprasīt cilvēkiem, kas ieceļo no tumši sarkanās zonas, pirms ierašanās veikt Covid-19 testu un pēc ierašanās ievērot karantīnu vai pašizolāciju.

Ņemot vērā plašākās iespējas veikt Covid-19 testu, ES Padome arī atjaunojusi rekomendācijas attiecībā uz sarkanajām, oranžajām un pelēkajām zonām, ļaujot dalībvalstīm, ja tās vēlas, pieprasīt arī ieceļotājiem no šīm zonām veikt Covid-19 testu pirms došanās ceļā.

ES Padomes rekomendācijās norādīts, ka testus nevajadzētu pieprasīt transporta nozares darbiniekiem. Bet, ja dalībvalstis tomēr pieprasa viņiem veikt testu, būtu jāizmanto ātrie testi.

ES Padome arī ieteikusi neprasīt veikt Covid-19 testu un ievērot karantīnu cilvēkiem, kas dzīvo pierobežā un regulāri šķērso robežu darba, mācību vai ģimenes apstākļu dēļ. Ja tomēr dalībvalsts izvēlas pieprasīt testu šādiem cilvēkiem, tas būtu jāveic ar atbilstošiem laika intervāliem.

ES Padomes rekomendācijas seko ECDC ieteikumiem izvairīties no ceļošanas nebūtisku iemeslu dēļ, lai palēninātu jauno vīrusa paveidu izplatīšanos.

Rīkojoties saskaņoti, ES dalībvalstis cer izvairīties no kontroles atjaunošanas uz iekšējām robežām un nodrošināt brīvu preču un pakalpojumu kustību.

ES Padomes rekomendācijas nav tiesiski saistošas, un dalībvalstu atbildība ir pieņemt lēmumu, vai nepieciešams ierobežot pārvietošanās brīvību, lai aizsargātu sabiedrības veselību.