Baltkrievijas rūpnīcu darbinieki, kalnrači, skolotāji un studenti uzsākuši streikus
foto: Ekrānuzņēmums
Pēc "tautas ultimāta" Baltkrievijā sācies vispārējais streiks.
Pasaulē

Baltkrievijas rūpnīcu darbinieki, kalnrači, skolotāji un studenti uzsākuši streikus

Jauns.lv / LETA

Pēc Svetlanas Tihanovskas izvirzītā "tautas ultimāta" termiņa beigām Baltkrievijā pirmdien sācies vispārējais streiks.

Baltkrievijas rūpnīcu darbinieki, kalnrači, skolot...

"Šodien sākas tautas streiks," savā lietotnes "Telegram" kanālā, paziņojusi Tihanovska. "Valsts rūpnīcu un uzņēmumu darbinieki, transportstrādnieki un kalnrači, skolotāji un studenti, kopš šī rīta sākuši streiku."

Vairāki tūkstoši pensionāru un studentu šodien izgājuši Minskas ielās, lai atbalstītu streikotājus, novēroja ziņu aģentūras AFP žurnālists.

Tihanovska aicinājusi streikam pievienoties arī privātos uzņēmumus, garīdzniekus un sportistus.

foto: Ekrānuzņēmums
Pēc "tautas ultimāta" Baltkrievijā sācies vispārējais streiks.
Pēc "tautas ultimāta" Baltkrievijā sācies vispārējais streiks.

Tomēr pagaidām nav īsti skaidrs, cik liela bijusi atsaucība uz viņas aicinājumu, jo saņemtās ziņas ir pretrunīgas.

Tihanovska nav publiskojusi nekādus datus par to, cik cilvēku piedalās streikā.

Tiek ziņots, ka streikā piedalās Grodņas minerālmēslu ražošanas uzņēmuma "Azot", Minskas traktoru rūpnīcas, Minskas autovilcēju rūpnīcas un Minskas elektrotehniskās fabrikas strādnieki, kā arī Baltkrievijas Valsts universitātes un Baltkrievijas Valsts medicīnas universitātes studenti.

Saskaņā ar baltkrievu "Telegram" kanālu sniegtajām ziņām pirmdienas rītā kopumā saņemti vairāk nekā 100 paziņojumi par streikiem.

Grodņā milicijas īpašo uzdevumu vienības (OMON) kaujinieki mēģinājuši "Azot" strādniekus iedzīt rūpnīcas teritorijā, taču tie atteikušies ieiet cehos.

Radio "Brīvība" ziņo, ka virs rūpnīcas plīvo joprojām aizliegtais baltsarkanbaltais nacionālais karogs, taču administrācija ziņas par streiku noliedz.

Tikmēr Minskas autovilcēju rūpnīcā strādnieki devušies gājienā pa fabrikas teritoriju, savācot darbavietās vēl esošos kolēģus.

Par streiku paziņojuši arī vismaz divi minerālmēslojuma ražošanas uzņēmuma "Belarusjkaļij" darbinieki.

Baltkrievu ziņu vietne "Onliner" vēstīja, ka pie lielajām rūpnīcām Minskā izvietoti policijas mikroautobusi un citi transporta līdzekļi.

Sociālajos tīklos parādījušies fotouzņēmumi un videoieraksti, kuros redzami Baltkrievijas Valsts universitātes studenti, kas sēž uz grīdas un skandē: "Kauns!" un "Streiks!".

Minskā autovadītāji samazinājuši savu spēkratu ātrumu, radot sastrēgumus, lai gan ielas visumā pirmdienas rītā bija tukšas.

Tomēr visi lielākie veikali un aptiekas galvaspilsētā strādā, no Minskas ziņo aģentūras AFP korespondents.

Tajā pašā laikā valdība apgalvo, ka visi uzņēmumi strādājot ierastā režīmā.

Kā ziņots, Baltkrievijā kopš 9.augusta turpinās protesti pret prezidenta vēlēšanu viltošanu. Protestu gaitā aizturēti aptuveni 15 000 cilvēku, bet vairāki simti ievainoti. Lielākās protesta akcijas notiek svētdienās.

Saskaņā ar oficiālajiem rezultātiem Baltkrievijas prezidenta vēlēšanās 9.augustā līdzšinējais valsts galva Aleksandrs Lukašenko ieguvis 80,1% balsu, bet opozīcijas kandidāte Tihanovska - 10,1%, taču opozīcija uzskata, ka vēlēšanu rezultāti ir viltoti un vēlēšanās pārliecinoši uzvarējusi Tihanovska.

Vēlēšanu rezultātus atteikusies atzīt arī Eiropas Savienība un citas rietumvalstis.

Tihanovska, kas šobrīd uzturas Lietuvā, 13.oktobrī Lukašenko izvirzīja ultimātu - viņam ne vēlāk kā 25.oktobrī jāpaziņo par aiziešanu no amata. Ja Lukašenko to neizdarīs, sāksies "visu uzņēmumu nacionālais streiks, visu ceļu bloķēšana, tirdzniecības sabrukums valsts veikalos", brīdinājusi Tihanovska.

Tā kā Lukašenko nav paziņojis par amata atstāšanu, ar pirmdienu sākas vispārējais streiks, kura dalībnieki pieprasa līdzšinējā prezidenta aiziešanu, vardarbības apturēšanu un visu politieslodzīto atbrīvošanu.

Uz to Lukašenko režīms reaģējis vēl priekšvakarā ar varu izklīdinot kārtējo opozīcijas demonstrāciju, un Iekšlietu ministrija paziņojusi, ka Minskā svētdien aizturēti 160 cilvēki, bet visā valstī - 523.

Cilvēktiesību aizstāvības centrs "Vjasna" ("Pavasaris") ziņoja, ka šodien Minskā un citās pilsētās aizturēti vairāk nekā 100 cilvēki.

Kāda 43 gadus veca skaistumkopšanas salona darbiniece AFP žurnālistam Minskā sacīja, ka šodien nav aizgājusi uz darbu, lai atbalstītu streiku.

"Te ir tūkstošiem tādu cilvēku kā es," sacīja sieviete, stāvot pie universālveikala, kur vairāk nekā ducis protestētāju bija izveidojuši cilvēku ķēdi.

Arī 54 gadus vecā valsts celtniecības kompānijas darbiniece AFP sacīja, ka viņa un vairāki viņas kolēģi pievienojušies streikam.

"Mēs esam pret Lukašenko režīmu (..). Mums nevajag nāvi vai slepkavības vai represijas. Mēs vēlamies dzīvot brīvā demokrātiskā valstī," sacīja sieviete.

Baltkrievijas Demokrātisko arodbiedrību konfederācijas vadītājs Aleksandrs Jarošuks sacīja, ka saskaņā ar viņa rīcībā esošo informāciju vairākas arodbiedrības un individuālie strādnieki ir gatavi streikot.

"Bet ir grūti prognozēt, cik tālu cilvēki ies, ņemot vērā varasiestāžu milzīgo spiedienu," viņš piebilda.