Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Laukus Austrumāfrikā pārņem siseņu bari (Foto: EPA/Scanpix)

FOTO: zemniekus Austrumāfrikā pārsteidz miljoniem siseņu 2

Ārzemēs
28. janvārī 13:57 2020. gada 28. janvārī 13:57
  Jauns.lv
Zemniekus Austrumāfrikas valstīs šajās dienās pārsteidzis miljoniem kukaiņu liels siseņu uzbrukums. Plēsīgie kukaiņi apdraud ražu, un uzskatāms, ka šī ir lielākā siseņu invāzija pēdējo 70 gadu laikā.

Zemnieki sīcošos lidoņus cenšas atvairīt ar trokšņiem, piemēram, kliedzot un sitot pa katliem, tomēr siseņu bari ir tik lieli, ka šāda cīņa nekādu labumu nedod. Tagad kontinenta jau tā neaizsargātajiem reģioniem draud bads.

"Pat govis nesaprot, kas notiek," stāsta viens no sastaptajiem lauksaimniekiem, Ndunda Makanga, kurš piektdien stundām ilgi centās izgaiņāt kukaiņus no savas fermas. "Kukurūza, sorgo, pupas, tie apēduši visu."

Martā, kad gaidāms regulārs lietus, siseņu skaits varētu pieaugt pat 500 reižu, līdz sausāki laikapstākļi jūnijā ierobežos to izplatību, norāda ANO. "Ir vajadzīgi aptuveni 70 miljoni ASV dolāru, lai pastiprinātu pesticīdu izsmidzināšanu no gaisa, kas ir vienīgais efektīvais veids, kā siseņus apkarot," ziņo ANO. "Tas nebūs viegli, jo īpaši Somālijā, kur daļa valsts atrodas ar al-Qaida saistītās al-Shabab ekstrēmistu grupas rokās."

Fotogrāfijās, kas uzņemtas Kenijas laukos, redzams, kā bērni kukaiņus cenšas izkliedēt, vicinot lakatus, savukārt kāda sieviete centusies tos atvairīt, sitot ar lāpstu.

Laukus Austrumāfrikā pārņem siseņu bari (Foto: EPA/Scanpix)

Pat neliels kukaiņu spiets vienā dienā var iznīcināt pārtiku, ar kuru apgādājami pat 35 000 cilvēku, sacīja ANO humānās palīdzības koordinācijas biroja Ženēvā vadītājs Jenss Lerke. Zemnieki baidās laist savus lopus ganībās, savukārt raža uz lauka ir pilnībā apdraudēta. Aptuveni 70 000 hektāru zemes Kenijā jau ir pārņemtas ar siseņiem.

Vienā siseņu spietā var būt līdz pat 150 miljoniem siseņu. Šāds spiets var iznīcināt vienu kvadrātkilometru lauksaimniecības platības. Viens no novērotajiem spietiem Kenijā bijis īpaši liels  - 60 kilometrus garš un 40 kilometrus plats.

Citi šobrīd lasa

PIRMS un PĒC: briti beidzot tiek pie friziera un atbrīvojas no karantīnā uzaugušajām pinkām 1
Apnikušas izplūkātās uzacis? Kosmētiķe iesaka, kā tās ataudzēt
FOTO: Kima Kardašjana - vai tiešām topošā ASV pirmā lēdijā? 8
Tēmas: Kenija, Somālija, ASV
Skatīt visus komentārus

Беременная звезда Instagram Марина Балмашева вышла замуж за пасынка

"Корчевников, прекрати говорить с ней как с девственницей": зрители остались недовольны выпуском "Судьбы человека" с Волочковой