"Tas nav noziegums, tā ir iespēja" - bēgļi par gadījumu ar kravas auto atrastajiem 39 līķiem
Pēc gadījuma, kad Eseksā kravas automašīnas piekabē atrastas 39 cilvēku mirstīgās atliekas, savus pieredzes stāstus atklājuši vairāki bēgļi, kas labākas dzīves meklējumos piekrituši nedēļām ilgi mērot ceļu kravas automašīnu aukstuma kastēs.
"Nāves smaka", tā par savu ceļu no Sīrijas uz Lielbritāniju 2015. gadā saka Ahmads Al-Rašids, kurš kravas mašīnas aukstuma kastē pavadīja 55 dienas.
"Es biju kravas auto aizmugurē, ledusskapī kopā ar saldētām vistām. Vienu reizi mani noturēja divas stundas. Bija stindzinoši auksts. Cilvēki sāka klepot un salt. Mēs klauvējām un klauvējām un klauvējām," piedzīvotajā dalījās vīrietis.
"Tu esi atkarīgs no kontrabandistu žēlsirdības, jo viss ir noslēgts no ārpuses."
"To cilvēku kliedzieni mani joprojām vajā. Es nekad neaizmirsīšu cilvēku acis, kuri bija ar mani kopā kravas kastē bez gaisa un gaismas, bet ar nāves smaku. To nav iespējams aizmirst. Es dzirdu viņus kliedzam līdz nāvei, jo es biju tur," Al-Rašidam paveicās un viņš izdzīvoja. Pēc diviem mēnešiem viņš ieradās Londonā.
"Mans ceļojums bija briesmīgs, bet tam bija drošas un laimīgas beigas. Man ir ļoti paveicies, jo esmu dzīvs, strādāju savai ģimenei."
Sabirs Zazai Koventrijā, Anglijā ieradies 1999. gadā no Afganistānas.
"Viss bija melns apkārt, bijām saspiesti, nebija vietas, lai nostātos. Pati galvenā lieta ko atceros no tā brauciena ir šausmas, kuras izjutu. Katru brīdi likās, ka tās ir beigas," "Daily Mirror" dalījies vīrietis.
Zazai kopš tā laika kļuvis par Skotijas Bēgļu padomes vadītāju.
Vīrietis, kura vārds drošības apsvērumu dēļ netiek atlāts "Mirror" pastāstījis, ka Ķīnā darbojas speciāli grupējumi, kas nodarbojas ar cilvēku kontrabandu, solot labāku dzīvi Rietumos.
Bez ūdens, ēdiena, ventilācijas vai tualetes iespējām šāds ceļojums var ilgt pat nedēļas. "Ķīnas kultūrā tas nav noziegums, tā ir iespēja. Tā ir vienošanās starp kontrabandistiem un viņu klientiem. Tas skaitās lepni tikt prom no Ķīnas ciemata un tikt pie iespējas uz labāku dzīvi ar labāku algu tādās vietās kā Īrija, Anglija, Skotija, kur ir labi pabalsti."
"Jā, ceļojums ir grūts, nepatīkams, biedējošs, bet tas parasti ir tā vērts. Labākas dzīves vārdā ir vērts riskēt."
"Šajā gadījumā tas neizdevās. Kaut kas nogāja greizi. Bet tas notiks atkal," sacījis anonīmais avots.
Ķīnas ciematos algas nesasniedz pat 200 mārciņas (230 eiro) mēnesī. Un jādzīvo esot briesmīgos apstākļos. "Liebritānijā var nopelnīt divus tūkstošus (2300 eiro) darbā bez atbildības, saņemt pabalstus, apprecēties un dzīvot cienīgu dzīvi."
"Cilvēkiem, kuri nomira šajā konteinerā bija nākotnes cerības labā valstī. Uz šādu iespēju gaida atkal jauna grupa. Un šis viņus neapturēs. Tas parasti nostrādā."
"Kontrabandisti nav emocionāli. Viņi ir praktiski cilvēki," medijam sacījis vīrietis, kura personība netiek atklāta.
Jau vēstīts, ka Lielbritānijā trešdien kravas mašīnas konteinerā atrasti 39 cilvēku līķi. Līķi kravas auto atrasti Greisā, Eseksas grāfistē. Saistībā ar notikušo policija aizturējusi kādu 25 gadus vecu vīrieti no Ziemeļīrijas, kurš tiek turēts aizdomās par slepkavību. Aizturētais ir kravas mašīnas šoferis. Arī kravas auto ir no Ziemeļīrijas.
Dažiem no kravas automašīnā Eseksā atrastajiem 39 mirušajiem cilvēkiem jau uzsākta “ļoti pedantiska” medicīniskā ekspertīze, lai noskaidrotu cilvēku identitātes un precīzo pilsonību.