Lietuvas tiesa noraida lūgumu pārcelt bijušo Rīgas omonieti Mihailovu no cietuma uz labošanas iestādi
foto: LETA
Cietums.
Pasaulē

Lietuvas tiesa noraida lūgumu pārcelt bijušo Rīgas omonieti Mihailovu no cietuma uz labošanas iestādi

Jauns.lv / LETA

Lietuvas tiesa noraidījusi lūgumu pārcelt par dalību 1991.gadā notikušajā Medininku robežkontroles punkta slaktiņā uz mūžu ieslodzīto bijušo Rīgas omonieti, Latvijas pilsoni Konstantīnu Mihailovu jeb Konstantīnu Ņikuļinu no cietuma uz labošanas iestādi jeb atklāta tipa koloniju.

Lietuvas tiesa noraida lūgumu pārcelt bijušo Rīgas...

Kā piektdien paziņojusi Kauņas pilsētas rajona tiesas Kaišadores palāta, nolemts noraidīt Pravienišķu labošanas iestādes lūgumu par Mihailova pārcelšanu, jo šobrīd nav konstatēts, ka notiesātais būtu tādā mērā mainījies, lai būtu lietderīgi mīkstināt viņam ieslodzījuma režīmu.

"Notiesātais atbilst formālajam pamatojumam attiecībā uz pārcelšanu (..), jo izcietis vairāk nekā desmit gadus no mūža ieslodzījuma. Tomēr, izlemjot jautājumu par soda mīkstināšanu, jāņem vērā (..) paša notiesātā attieksme pret saviem nodarījumiem, viņa uzvedība soda izciešanas laikā un tas, vai, mainot soda izciešanas apstākļus, tiks sasniegti notiesātajam piespriestā soda mērķi," teikts tiesas lēmumā.

Omoniešu uzbrukumā Medininku robežkontroles punktam 1991.gada 31.jūlija naktī tika nogalināti septiņi Lietuvas robežsargi un muitnieki - Mindaugs Balavaks, Antans Musteiķis, Jozs Janonis, Aļģimants Jozaks, Aļģirds Kazlausks, Staņislovs Orlavičs un Ričards Rabavičs. Izdzīvoja tikai smagi ievainotais muitnieks Toms Šerns.

Bijušais Rīgas OMON vienības dalībnieks, 1967.gadā dzimušais Konstantīns Ņikuļins par aizdomās turēto šai lietā tika atzīts 2007.gadā. Tā paša gada oktobrī Lietuvas Ģenerālprokuratūra, pamatojoties uz Eiropas orderi, vērsās pie Latvijas kolēģiem ar lūgumu izdot Ņikuļinu, kas Latvijā jau bija notiesāts par pretvalstisku darbību, bet šai laikā bija kļuvis par Konstantīnu Mihailovu, jo savulaik viņam tika piemērota procesuālā aizsardzība kā lieciniekam Valsts ieņēmumu dienesta Ludzas rajona nodaļas vadītāja Vjačeslava Liscova slepkavības lietā, līdz ar to viņš bija ieguvis pasi uz Latvijas pilsoņa Mihailova vārda. Izmeklēšanā noskaidrojās, ka apsūdzētajam ir arī Krievijas pilsonība.

2008.gada janvārī Mihailovs tika izdots Lietuvai, kur 2011.gada maijā viņam tika piespriests mūža ieslodzījums par slepkavību ar iepriekšēju nodomu un likts samaksāt valstij 653 850 eiro, lai atlīdzinātu izdevumus par upuru apbedīšanu un pieminekļiem, kā arī viņu ģimenēm izmaksātās kompensācijas.

Viļņas apgabaltiesa spriedumā norādīja, ka Mihailovs OMON sastāvā pēc Rīgas OMON komandiera Česlava Mliņņika rīkojuma kopā ar Andreju Laktionovu un Aleksandru Rižovu pastrādāja tīšu slepkavību.

2017.gadā Lietuvas Augstākā tiesa galīgā un nepārsūdzamā lēmumā apstiprināja agrākos tiesu atzinumus, ka slaktiņš Madininku robežkontroles punktā tika sarīkots atbilstoši padomju politikai, lai noturētu Lietuvu PSRS sastāvā.