Lūdz apsūdzēt ES amatpersonas par imigrantu bojāeju Vidusjūrā
Augsta ranga Eiropas Savienības (ES) un bloka dalībvalstu amatpersonas būtu jātiesā par noziegumiem pret cilvēci saistībā ar tūkstošiem imigrantu noslīkšanu Vidusjūrā, liecina juristu grupas iesniegta prasība Starptautiskās krimināltiesā (SKT).
Parīzē bāzēta starptautiska juristu grupa SKT vecākajai prokurorei Fatu Bensudai iesniedza 245 lappuses garu dokumentu, kurā esot "pietiekami pierādījumu, lai apsūdzētu ES un dalībvalstu amatpersonas un aģentus noziegumos pret cilvēci, kas pastrādāti, pārkāpjot ES migrācijas politiku Vidusjūrā un Lībijā". Pārkāpumi, juristu vērtējumā, notikuši kopš 2014.gada.
Juristi uzstāj, ka ES izmantoja "uz atturēšanu balstītu migrācijas politiku, apzināti ziedojot nelaimīgu imigrantu dzīvības jūrā", lai saglabātu Eiropas robežu drošību.
Vienīgais tādas politikas mērķis esot bijis "atturēt citus līdzīgā situācijā esošos no droša patvēruma meklēšanas Eiropā", savā iesniegumā SKT norādījusi juristu grupa.
Nevalstisko organizāciju glābšanas darba dēļ tāda politika cieta neveiksmi, tādēļ ES esot pieņēmusi otru stratēģiju, nodarbinot Lībijas krasta apsardzi imigrantu pārtveršanai un nosūtīšanai uz "koncentrācijas nometnēm līdzīgām institūcijām" Lībijā, apgalvo juristi.
Vidusjūrā atrastas 26 noslīkušas pusaudzes
Aizgājušajā svētdienā Vidussjūrā atrastas 26 noslīkušas pusaugu meitenes, apstiprinājusi Itālijas policija. Meitenes ir vecumā no 14 līdz 18 gadiem un, ...
"Bija pilnīgi skaidrs, ka tie ir kara noziegumos, noziegumos pret cilvēci apsūdzēti cilvēki, un viņi (ES) brīvprātīgi finansēja šīs personas," ziņu aģentūrai AFP sacīja viens no juristiem Huans Branko.
Branko ar kolēģiem apsūdzēja ES par "tūkstošiem cilvēku nāves noslīkstot veicināšanu", nevis nelaimē jūrā nonākušu civiliedzīvotāju "tūlītēju izglābšanu un nogādāšanu" drošībā.
Bēgļu glābšanas operācija Vidusjūrā
Pagaidām nav skaidrs, kā Bensudas birojs reaģēs uz bijušā SKT jurista Branko un Parīzes Politikas zinātnes institūta starptautisko tiesību pasniedzēja Omēra Šatca iesniegumu.
Iesniegumā runāts par "ES un dalībvalstu amatpersonām un aģentiem", bet minētas arī atsevišķas valstis, piemēram, Francija, Vācija un Itālija, kas ir SKT biedres.
Migrantu glābšana Vidusjūrā 2018. gada maija beigās
"Šajā lietā ir pierādījumi pret ietekmīgu valstu pilsoņiem, kas rīkojas saskaņoti daudznacionālā institūcijā - Eiropas Savienībā," norādījuši juristi.
Kopš 2014.gada, mēģinot no Lībijas aizbēgt uz Eiropu, gājuši bojā vairāk nekā 12 000 cilvēku. Apvienoto Nāciju Organizācijas bēgļu aģentūra to dēvē par "nāvējošāko jūras šķērsošanas vietu pasaulē".
2002.gadā izveidotā SKT izskata pasaulē šaušalīgākos noziegumus. Tā izskata lietas pret privātpersonām un ik gadu saņem simtiem prasību sākt izmeklēšanu.
2011.gadā Apvienoto Nāciju Organizācijas Drošības padome pilnvaroja Bensudu izmeklēt Lībijā pastrādātos noziegumus pēc ilggadējā līdera Muamara Kadafi gāšanas.
Prokurore savā jaunākajā ziņojumā Drošības padomei norādīja, ka viņas birojs turpina izmeklēšanu par iespējamiem noziegumiem pret migrantiem un bēgļiem Lībijā, "lai noskaidrotu, vai tie atbilst tiesas jurisdikcijai".