Lavrovs: Krievija un Japāna ir tālu no partnerības
Neraugoties uz pēdējā laikā aktivizētajiem centieniem panākt atrisinājumu Kuriļu salu jautājumam, Maskava un Tokija ir "tālu no partnerības" starptautiskajās attiecībās, trešdien paziņoja Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs.
Nākamajā otrdienā gaidāmas Krievijas prezidenta Vladimira Putina un Japānas premjerministra Sindzo Abes sarunas par Kuriļu salām, kuras Otrā pasaules kara pēdējās dienās okupēja Padomju Savienība.
Abu valstu līderi pērn vienojās aktivizēt centienus miera līguma parakstīšanas labā.
Neraugoties uz to, Lavrovs ikgadējā konferencē bija izvēlējies konfrontējošu toni.
"Mēs esam ne tikvien ļoti tālu no partnerības starptautiskajās attiecībās, bet arī izpratnes par nepieciešamību rast konstruktīvu pieeju," sacīja Lavrovs.
Japāna ir vienīgā valsts pasaulē, kas "nespēj pilnā mērā atzīt Otrā pasaules kara iznākumu", skaidroja ministrs.
"Otrā pasaules kara rezultātu atzīšana nav ultimāts un nav priekšnosacījums. Tas ir mūsdienu starptautiskās sistēmas neizbēgams un neatņemams faktors," viņš piebilda.
Lavrovs šonedēļ tikās ar Japānas kolēģi Taro Kono un pieprasīja - Tokijai jāatzīst Maskavas suverenitāte pār Kuriļu salām, lai sarunas par miera līguma noslēgšanu varētu virzīties uz priekšu.
Trešdien Lavrovs skaidroja, ka Japānas prorietumnieciskā nostāja kaitē Tokijas un Maskavas attiecībām.
"ANO, balsojot par visām rezolūcijām, kas interesē Krieviju, Japāna nebalso kopā ar mums, bet pret mums," atgādināja Lavrovs.
1945.gadā padomju armijas okupēto Kuriļu salu dienviddaļu Japāna joprojām uzskata par savām Ziemeļu teritorijām. Tokija pretendē uz Iturupas, Kunaširas, Šikotanas un Habomai salām, atsaucoties uz divpusējo 1855.gada Traktātu par tirdzniecību un robežām.
Maskava savukārt uzskata, ka Krievijas suverenitāte pār Dienvidkuriļu salām nav apšaubāma.