Lielākā daļa igauņu vēlas palikt pie vasaras laika
Lielākā daļa Igaunijas iedzīvotāju atbalsta atteikšanos no sezonālās laika maiņas un vēlas, lai viņu valsts paliktu pie vasaras laika, liecina aptauja, ko Ekonomikas un infrastruktūras ministrijas pasūtījumā veikusi socioloģisko pētījumu kompānija "Turu-uuringute".
Par pastāvīgu vasaras laika saglabāšanu iestājušies 55% aptaujāto, savukārt 28% izteikuši vēlēšanos dzīvot saskaņā ar ziemas laiku, bet vēl 2% respondentu piekristu arī turpmāk divreiz gadā pārgriezt pulksteņa rādītājus. Pārējiem aptaujas dalībniekiem noteikta viedokļa šajā jautājumā nav.
Lielākā daļa vasaras laika atbalstītāju savu izvēli skaidrojuši ar to, ka tādā gadījumā garāks būtu gaišais diennakts laiks, ko veltīt atpūtai, tikmēr ziemas laika piekritēji izteikušies, ka tad Igaunija paliktu savā pareizajā laika joslā un arī rīts uzaustu agrāk.
63% respondentu uzskata, ka ir svarīgi, lai Igaunija būtu vienā laika joslā ar Latviju, Lietuvu un pārējām šīs laika joslas valstīm - Ukrainu, Moldovu, Rumāniju, Bulgāriju, Grieķiju un Kipru, bet 45% kā svarīgu izvēles kritēriju uzsvēruši atrašanos vienā laika joslā ar Somiju.
56% aptaujas dalībnieku atzinuši, ka pulksteņa laika maiņas jautājums viņiem ir ļoti būtisks, bet vairāk nekā 40% norādījuši, ka šai diskusijai viņu dzīvē īpašas nozīmes nav.
Kā ziņots, Eiropas Komisijas (EK) prezidents Žans Klods Junkers augustā paziņoja, ka EK ierosinās atcelt sezonālo laika maiņu un dot iespēju dalībvalstīm izvēlēties, vai pastāvīgi palikt vasaras vai ziemas laikā.
Oktobra beigās ES dalībvalstu transporta ministri apspriedē Grācā izteicās, ka nav reāli atcelt sezonālo laika maiņu jau nākamgad. Igaunijas un Lietuvas transporta ministri tobrīd pauda entuziasmu par atteikšanos no laika maiņas, bet pārējo valstu ministri izteicās piesardzīgāk, brīdinot, ka tas var izvērsties "dažādu laika zonu savārstījumā".
Igaunijas izšķiršanos apgrūtina apstāklis, ka tās ziemeļu kaimiņvalsts Somija labprāt paliktu pie ziemas laika, kamēr Latvija un Lietuva drīzāk izvēlētos vasaras laiku, lai gan visas valstis atrodas vienā laika joslā.
Igaunijas premjerministrs Jiri Ratass pirms mēneša izteicās, ka atbalsta ES prezidētājvalsts Austrijas priekšlikumu atlikt atteikšanos no sezonālās pulksteņa rādītāju pagriešanas līdz 2021.gadam.
Jau ziņots, ka triju Baltijas valstu, Somijas un Polijas satiksmes ministriju pārstāvjiem pirmdien Tallinā nav izdevies panākt vienprātību jautājumā, vai pēc atteikšanās no sezonālās laika maiņas labāk būtu palikt pie ziemas vai vasaras laika.