Vācijā piedāvā omulīgas vecumdienas iedzērājiem
Diseldorfā atvērts pansionāts, kas piedāvā pasakainu mūža nogali alkohola cienītājiem – šeit kopā ar tabletēm izsniedz grādīgos dzērienus, kaut arī vājus. Turklāt iemītnieki mazās devās visu dienu var baudīt vīnu.
Te mīt 136 seniori, un 15 no tiem ir alkoholiķi, galvenokārt vīrieši. Pārstāvēti ir visdažādākie sabiedrības slāņi, ir, piemēram, bijušais uzņēmējs, kurš nodzērās pēc bankrota. Pagaidām pansionātā ir tikai viena nodaļa padzīvojušiem alkoholiķiem, bet drīz to paplašinās. Līdzīgi pansionāti darbojas arī Freiburgā un Regensburgā.
Cenšas novērst domas no glāzītes
No alkoholisma cieš vairāk nekā miljons vāciešu, un senioriem radikāla pretalkohola terapija drīzāk var nodarīt ļaunu nekā labu. “Pamest likteņa varā un atstāt bez pieskatīšanas cilvēkus tikai tāpēc, ka viņi ir alkoholiķi, nedrīkst. Arī viņiem jābūt tiesībām uz cienīgām vecumdienām,” uzskata veco ļaužu nama direktors Tino Gaberle.
Sirmos dzērājus aprūpē Vācijā labi zināmais labdarības fonds Caritas. Nonākot pansionātā, sirmgalvjiem nav jākļūst par atturībniekiem, taču režīms veidots tā, lai atrautu no domām par glāzīti.
Seniori nedirn istabās, gaidot nāvi, bet piedalās dažādās programmās – vingro, apmeklē atmiņas treniņus, deju kursus, kopīgi skatās televīziju un un apspriež redzēto.
Pudele vīna vai dažas pudeles alus dienā
Ja cilvēks ir ieradis izdzert dienā pudeli vīna, iesākumā to viņam nodrošina arī pansionātā, tikai izvelkot to vairāku stundu garumā. Laika gaitā alkohola devu samazina, bet ne pilnībā.
“Šajā gadījumā runa nav par to, lai atradinātu seniorus no pārmērīgas alkohola lietošanas, kas būtībā ir bezcerīgi, bet lai palīdzētu viņiem savaldīt, kontrolēt savu alkohola atkarību,” skaidro Gaberle. Pansionātā nav stipro dzērienu – viskija, degvīna vai džina, bet sarkanvīns, baltvīns, šampanietis un alus.
Piemēram, Harijs Grēve, kurš kļuvis par alkoholiķi 40 gadu vecumā un pirms dažiem gadiem pārcēlies uz pansionātu Diseldorfā, spēja samazināt savu normu līdz trīs vai četrām alus pudelēm dienā. Ārsti uzskata, kā tāds daudzums viņam pārāk nekaitēs.
Atrod jaunas mājas
Viena no retajām sievietēm ir 70 gadu vecā Monika Šneidere, kura, vientulības mākta, sākusi žūpot pēc dēla nāves. Viņa atzīst, ka ar pansionāta dienas devu nepietiek, tomēr uzskata, ka ir atradusi sev otras mājas.
“Man vispār dzīvē nav veicies ar vīriešiem,” Deutche Welle stāsta Šneidere. “Mana personiskā dzīve vienmēr bija saistīta ar krāpšanu un nodevībām, un sāku meklēt mierinājumu vīnā. Reiz pārdevēja lielveikalā man izstāstīja par veco ļaužu namu, kurā dzīvo tādi cilvēki kā es.”
Pieprasījums pēc pajumtes alkopansionātā ir tik liels, ka nolemts nodaļu paplašināt. Plānots uzņemt ne tikai alkoholiķus, bet arī medikamentu atkarīgos un narkomānus, kas izmanto metadona terapiju.