Bonnā izstādītas gleznas no Gurlita mākslas kolekcijas
Vācijas pilsētā Bonnā no ceturtdienas atvērta izstāde ar 250 darbiem, kas atradās mākslas kolekcionāra Kornēliusa Gurlita kolekcijā, tostarp gleznas, ko nacisti, visticamāk, nolaupīja to likumīgajiem īpašniekiem ebrejiem.
Muzejā "Bundeskunsthalle" izstādīto gleznu vidū ir Albrehta Dīrera, Kloda Monē un Kamila Pisaro darbi.
Izstāde Bonnā ir daļa no plašāka projekta, kura ietvaros aptuveni 200 mākslas darbi no Gurlita kolekcijas izstādīti arī Šveices galvaspilsētā Bernē.
Darbi no Gurlita kolekcijas, kurā ietilpa aptuveni 1500 priekšmeti, izstādīti pirmo reizi.
Pirms Otrā pasaules kara un tā laikā nacisti Vācijā un visā Eiropā sagrāba savā īpašumā tūkstošiem mākslas darbu, lielākoties konfiscējot tos ebrejiem vai piespiežot pārdot par nesamērīgi zemu cenu.
Pirms savas nāves 2014.gadā Gurlits atzina, ka vismaz vienu no simtiem gleznu, kas ir viņa īpašumā, nacisti nolaupījuši tās likumīgajiem īpašniekiem ebrejiem. Taču eksperti pieļauj, ka tādu darbu ir daudz vairāk.
Pārējie mākslas priekšmeti, domājams, piederēja Vācijas muzejiem, pirms nacisti tos aizvāca, atzīstot tos par "deģenerātu mākslu".
Gurlits no dzīves aizgāja 2014.gadā 81 gada vecumā un kā vienīgo mantinieku simtiem darbu, kas atradās viņa Minhenes dzīvoklī, kolekcionārs bija norādījis Šveices muzeju.
Kolekiju izveidoja Gurlita tēvs, kurš ieguva darbus 30.-40.gados, kad nacistiskās Vācijas propagandas ministrs Jozefs Gēbelss bija uzticējis viņam gādāt par mākslas darbu eksportu.
Gurlita māsīca Uta Vernere apstrīdēja viņa testamentu, apgalvojot, ka viņš nav bijis garīgi pietiekami stiprs, lai varētu izlemt, kas tālāk notiks ar kolekciju. Tomēr Minhenes tiesa noraidīja viņas argumentus.
Gurlits 2014.gada aprīlī bija panācis ar Vācijas valdību vienošanos, kurā tika noteikts, ka visi darbi, par kuriem būs gūti pierādījumi, ka tos nolaupījuši nacisti, tiks atdoti likumīgajiem īpašniekiem.
Bernes muzejs apņēmās šo vienošanos godāt un nolīga ekspertu komandu, kurai dots uzdevums noskaidrot gleznu patiesos īpašniekus un atdot tiem darbus.
Taču šis uzdevums ir sarežģīts un darbi virzās uz priekšu lēni.
Līdz šim eksperti identificējuši tikai sešus darbus, par kuriem skaidri zināms, ka nacisti tos nolaupījuši to likumīgajiem īpašniekiem ebrejiem.
Vēl nav nav noskaidrota izcelsme vairāk nekā 50% kolekcijas darbu.
Izstāde Bonnā būs atvērta līdz 11.martam, bet izstāde Bernē - līdz 4.martam.