Londonas augstceltnes sākums un gals. Iedzīvotāji jau sen juta ko nelāgu
foto: REX/ Vida Press
Milzīgā ugunsnelaime prasījusi daudzas dzīvības.
Pasaulē

Londonas augstceltnes sākums un gals. Iedzīvotāji jau sen juta ko nelāgu

Kasjauns.lv

Londonas daudzstāvu nams "Grenfell Tower", kas izdedzis līdz stadijai, ka tajā vairs nav iespējams dzīvot, tika uzcelts pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados. Lielākoties mājā mita vidusslānis, proti, visi 120 dzīvokļi tajā bija vienistabnieki vai divistabu.

Londonas augstceltnes sākums un gals. Iedzīvotāji ...
Ēka, kurā notika ugunsgrēks.

Nodegušais "Grenfell tower" toreiz un tagad

Ēka celta septiņdesmitajos gados, un par lielu naudu atjaunota tikai nesen. Nu viss ir sadedzis.

Dienu pēc postošās ugunsnelaimes joprojām nav zināms iemesls, kāpēc naktī uz trešdienu liesmas pārņēma 27 stāvus augsto ēku. Ugunsgrēks prasījis vismaz 17 cilvēku dzīvības, daudzi joprojām skaitās bezvēsts pazuduši, slimnīcās ievietoti apmēram 80 pacientu; divdesmit personu stāvoklis ir kritisks.

Liesmas praktiski nopostījušas šo dzīvojamo namu. Trešdien izskanēja pieņēmumi, ka ēkas konstrukcijas var sabrukt, taču angļu inženieri konstatējuši, ka šādu draudu pagaidām tomēr nav. 

Kas bija šis nams?

"Grenfell Tower" ir 20 stāvus augsta māja, atlikušie četri stāvi ir pazemē. Daudzstāvu nama projekts tika izstrādāts 1967.gadā, kad Kensingtonas un Čelsijas vietvaras plānu apstiprināja. Ēku plānoja kā vienu no Lankašīras labiekārtošanas projektiem, un 1974.gadā nams tika pabeigts un atklāts. Dzīvokļu nams it kā bijis paredzēts vienkāršajiem ļaudīm, taču tajā dzīvoja arī prominences, piemēram, olimpisko medaļu ieguvēji.

Augstceltnē bija 120 dzīvokļi. Tie bija vienistabnieki vai divistabnieki. Nama pārvaldītājs - Kensingtonas un Čelsijas lielākā nomnieku pārvaldības organizācija, vienlaikus tā arī lielākā īres organizācija visā Anglijā.  2010.gadā tajā tika nolemts, ka "Grenfell Tower" jāsāk renovācija, pēc diviem gadiem plāni bija apstiprināti un saskaņoti. Augstceltnes atjaunošanai novirzīja 10 miljonus britu sterliņu mārciņu. 

2016. gadā nama atjaunošana bija pabeigta. Tas nozīmēja telpu remontu, visu logu nomaiņu, kā arī alumīnija kompozītmateriāla apšuvumu fasādei. 

Iedzīvotāju bažas par ugunsdrošību

Ārvalstu mediji apkopojuši informāciju, ka jau iepriekš nama iedzīvotāji apsaimniekotājam pauduši bažas par ugunsdrošību ēkā. Tā, piemēram, mājas aktīvisti 2013.gadā publicējuši bloga ierakstu, kurā akcentētas ugunsdrošības problēmas. Tika norādīts, ka ugunsdzēsības atribūti mājā ir veci, bet to pārbaude jāveic ik pa četriem gadiem. Ugunsdzēšamo putu aparātu derīguma termiņš bijis jau beidzies. Grenfilas torņa iemītnieki par to visu ziņojuši pārvaldniekam, kā arī Timotijam Kolridžam, kurš bija Kensingtonas un Čelsijas mājokļu un īpašuma departamenta priekšnieks, taču atbildi vai reakciju tā arī nav saņēmuši, vēsta "The Guardian". 

Vēl vairāk - 2014.gada jūlijā iedzīvotāju rakstītai vēstulei atbildē norādīts, ka ugunsgrēka gadījumā drošības labad jāpaliek savā dzīvoklī. 

"Tas tāpēc, ka "Grenfell" drošība izstrādāta saskaņā ar stingriem ugunsdrošības standartiem. Jaunās priekšējās durvis var izturēt līdz pat 30 minūtēm liesmās, un tas ir pietiekoši ilgs laiks, līdz ugunsdzēsēji var ierasties," atbildīgo instanču vēstuli citē britu medijs.

Bezprincipu "mini mafija"

Nama aktīvistu grupa nelikās mierā arī 2016.gadā, kad jau divus gadus dzīvoja renovētā, atjaunotā, ārēji glītā mājā. Ar 20. novembri datēts ieraksts blogu vietnē "Wordpress" liecina, ka cilvēki dzīvojuši bailēs un asi norādījuši uz apsaimniekotāja neieinteresētību ugunsdrošības sakārtošanā. "Tikai katastrofāls moments uzrādīs šo absurdu un nekompetenci" - šāds teikums atrodams aktīvistu sacītajā. Pārvaldniekiem veltīts epitets "bezprincipu mini mafija".

Kopumā laikā no 2013. līdz 2016.gadam šobrīd nodegušā nama iedzīvotāji par savām vajadzībām un bažām apsaimniekotāju bija informējuši astoņas reizes. Šajā laikā ēkā notikuši vairāki nelieli ugunsgrēki, kas ātri nodzēsti.

Pērnā gada janvārī iedzīvotāji izteica bažas par to, ka liela ugunsgrēka gadījumā cilvēki paliktu ieslodzīti ēkā, jo tai ir tikai viena ieeja un viena izeja, bet koridoros ļauts krāmēt atkritumu maisus.

Tagad uzvirmo runas par to, vai jaunais fasādes apšuvums varētu būt vainojams faktā, ka uguns pa visu namu izplatījies milzīgā ātrumā.

Kā zināms, upuru skaits nelaimē Londonā sasniedzis jau 17 cilvēkus, desmitiem cilvēku atrodas slimnīcā un vēl nezināms skaits personu šobrīd skaitās bezvēsts pazuduši.

Ugunsgrēkā, kas naktī uz trešdienu izcēlies vienā no Lielbritānijas galvaspilsētas augstceltnēm "Grenfell Tower", gājuši bojā vismaz seši cilvēki un 50 nogādāti slimnīcās.

Londona šokā pēc postošā ugunsgrēka augstceltnē

Ugunsgrēkā, kas naktī uz trešdienu izcēlies vienā no Lielbritānijas galvaspilsētas augstceltnēm "Grenfell Tower", gājuši bojā vismaz seši cilvēki un 50 ...

Rīts pēc ugunsnelaimes Londonā.

Agrs rīts Londonā pie degošā torņa

Vienā no Londonas augstceltnēm naktī uz trešdienu izcēlies plašs ugunsgrēks, ēka var sabrukt.

Ugunsgrēks "Grenfell Tower" augstceltnē

Vienā no Londonas augstceltnēm naktī uz trešdienu izcēlies plašs ugunsgrēks, kura apdzēšanā iesaistīti aptuveni 200 ugunsdzēsēji.