Japānas vaļu mednieku kuģis sadragā ultramodernu vides aktīvistu kuteri
Pasaulē

Japānas vaļu mednieku kuģis sadragā ultramodernu vides aktīvistu kuteri

Jauns.lv

Japānas vaļu mednieku kuģis trešdien sadragājis ultramoderno kuteri "Ady Gil", kuru vides aktīvisti cerēja izmantot vaļu mednieku vajāšanā, paziņoja aktīvisti.

Japānas vaļu mednieku kuģis sadragā ultramodernu v...
vaļu mednieku kuģis sadragājis ultramodernu vides aktīvistu kuteri.
vaļu mednieku kuģis sadragājis ultramodernu vides aktīvistu kuteri.

Futūristiskais trimarāns "Ady Gil", kuram pieder pasaules ātruma rekords pasaules apceļošanā, guvis katastrofālus bojājumus un grimst, pavēstīja aktīvisti.

Vides organizācijas "Sea Shepherd Conservation Society" kuģis "Bob Barker" izglābis visus sešus "Ady Gil" apkalpes locekļus, kuri pirms tam vaļu mednieku kuģi apmētāja ar smirdbumbām.

Aktīvisti paziņoja, ka sadursme netika izprovocēta, taču Japāna aktīvistus apsūdz ārkārtīgi bīstamā uzvedībā.

""Shonan Maru No.2" pēkšņi sāka kustību un tīši taranēja "Ady Gil", pilnībā noraujot 2,4 metrus kutera priekšgala," teikts "Sea Shepherd Conservation Society" paziņojumā. "Domājams, ka "Ady Gil" grimst un cerības to izglābt ir drūmas."

Japānas Zvejniecības aģentūra paziņoja, ka "Ady Gil" pārlieku pietuvojies "Shonan Maru No.2" un tad pēkšņi palēninājis ātrumu tieši kuģa priekšā.

"Šie sabotāžas akti, kas apdraud mūsu valsts vaļu medīšanas kuģus un apkalpi, ir ārkārtīgi bīstami," teikts aģentūras paziņojumā. "Tas ir pilnīgi nepiedodami."

Vaļu mednieki apsūdz "Ady Gil" apkalpi, ka tā ar virvi mēģinājusi nobloķēt kuģa stūri un dzenskrūvi, kā arī tēmējuši uz jūrniekiem ar "zaļa lāzera ierīci" un apmētājuši viņus ar smirdbumbām.

"Sea Shepherd Conservation Society" flagmaņa "Steve Irwin" kapteinis un organizācijas preses pārstāvis Pols Vatsons paziņoja, ka ikgadējā konfliktēšana ar vaļu medniekiem tagad ir pārvērtusies īstā karā.

Ultramodernais vides aktīvistu kuteris

"Japāņu vaļu mednieki ir ļoti vardarbīgā veidā saasinājuši konfliktu," sacīja Vatsons. "Ja viņi domā, ka mūsu atlikušie divi kuģi viņu ekstrēmisma dēļ pametīs Dienvidu okeāna vaļu rezervātu, tad viņi kļūdās. Tagad mums ir reāls vaļu karš, un mums nav nodoma atkāpties."

Austrālija paziņoja, ka plāno nosūtīt kuģi, lai novērotu saasināto situāciju aptuveni 1300 jūras jūdzes uz dienvidiem no Tasmānijas galvaspilsētas Hobārtas.

Sadragātais "Ady Gil" ir aptuveni divus miljonus dolārus vērts. 2008.gadā, kad tā nosaukums bija "Earthrace", tas par divām nedēļām pārspēja pasaules apceļošanas rekordu kuģiem ar motoriem.

"Sea Shepherd Conservation Society" aktīvisti pēdējos sešus gadus mēģina japāņiem izjaukt ikgadējās vaļu medības un apgalvo, ka viņiem izdevies izglābt simtiem vaļu.

Vides aizstāvju organizācijas, tāpat kā rietumvalstis, asi kritizē Japānas vaļu medīšanas programmu, kuras gaitā katru gadu tiek nogalināts aptuveni tūkstotis milzīgo okeāna iemītnieku.

Starptautiskā Vaļu medību komisija 1986.gadā noteica vaļu komerciālo medību moratoriju, taču Japāna medības turpina, dēvējot tās par zinātniski pētniecisku pasākumu.

Kritiķi norāda uz to, ka lielākā daļa nomedīto vaļu gaļas nonāk Japānas veikalu plauktos un restorānos, turklāt japāņu zinātnieki savu pētījumu rezultātus nez kāpēc publicē ļoti reti.

LETA/Foto: LETA