Japāna pirmo reizi iepazīstina ar nāvessoda izpildes kameru
Japānas varasiestādes piektdien pirmo reizi plašāku sabiedrību iepazīstināja ar līdz šim slēpto nāvessoda izpildes kameru, tieslietu ministrei Keiko Čibai šādi cenšoties gūt atbalstu idejai par nāvessoda atcelšanu.
Pirms mēneša, kad viņa pati klātienē bija vērojusi nāvessoda izpildi, ministre paziņoja, ka tiks izvērtēts, vai šo soda mēru pielietot arī nākotnē.
Paklausot ministres pamudinājumam, žurnālistiem tika atļauts pusstundu uzkavēties kamerā, kur tiek izpildīts nāvessods - pakāršana. Parasti savu dzīvi tur beidz par vairākām slepkavībām notiesāti noziedznieki.
Uz kameras baltās grīdas ir sarkans kvadrāts ar krustu vidū. Tur ar cilpu kaklā tiek nostādīts uz nāvi notiesātais, pirms lūka zem viņa kājām atveras un viņš paliek karājoties virves galā.
Lūkas atvēršanās mehānismu iedarbina viens no trim slēdžiem blakus telpā. Tos vienlaicīgi nospiež trīs darbinieki, tomēr neviens no viņiem nezin, kurš slēdzis tiešām darbojas un izraisa arestanta nāvi.
Kādā citā telpā nišā novietota zeltīta Budas skulptūra. Tur notiesātais var nodoties pēdējām lūgšanām, pirms viņu, roku dzelžos saslēgtu un ar aizsietām acīm, aizved uz soda izpildes kameru.
Japāna un ASV ir vienīgās industriāli attīstītās demokrātiskās valstis, kur joprojām tiek izpildīts nāvessods. Tokija par nāvessoda saglabāšanu izpelnījusies Eiropas valdību un cilvēktiesību aizsardzības organizāciju nopēlumu.
Īpaši Japāna tiek kritizēta par to, ka notiesātais par gaidāmo nāvessoda izpildi tiek informēts pēdējā mirklī, bet ģimenes locekļi - tikai pēc tam, kad nāvessods jau izpildīts.
Japāna 1.reizi iepazīstina ar nāvessoda izpildes kameru
Kasjauns.lv/LETA/Foto: LETA/AFP