Pasniegtas ikgadējās "Anti-nobela" balvas
ASV Hārvarda universitātē ceturtdienas vakarā pasniegtas "Ig Nobel" balvas "par sasniegumiem un izgudrojumiem, kurus nevar un arī nevajadzētu atkārtot". Personīgi saņemt balvas ieradās astoņi no desmit uzvarētājiem
Balvu pasniegšanas ceremonija tiešraidē tika pārraidīta interneta vietnē "YouTube".
Šogad balvu inženierzinātnes jomā saņēma britu-meksikāņu komanda par projektu ar nosaukumu "Jauns neinvazīvs instruments savvaļas vaļu slimību uzraudzībai un tā nozīmīgums dabas aizsardzības programmās", kura pamatdoma bija izmantot tālvadības helikopterus, lai savāktu vaļu puņķus.
Holandiešu zinātnieki ieguva balvu medicīnā par savu atklājumu, ka brauciens pa amerikāņu kalniņiem var ārstēt astmas simptomus. Savukārt Japānas komanda saņēma transporta plānošanas balvu par gļotsēnes izmantošanu, lai noteiktu optimālos dzelzceļa līniju maršrutus.
Balvu fizikā ieguva Jaunzēlandes Otago universitātes pārstāvji par pierādījumu, ka zeķes, kas tiek valkātas virs kurpēm, ievērojami samazina iespēju paslīdēt uz apledojušiem ceļiem.
Trīs britu pētnieki no Kīla universitātes kļuva par miera balvas laureātiem, pierādot, ka lamāšanās atvieglo sāpes. Savukārt eksperimenta autori, kas noteica, ka mikrobi pieķeras bārdainiem zinātniekiem, saņēma apbalvojumu veselības jomā.
Ekonomikas balva tika piešķirta ASV ekonomisko krīzi izraisījušo "Goldman Sachs", AIG, "Lehman Brothers" un citu kompāniju vadītājiem par "jaunu veidu kā investēt naudu - veidu, kas palielina finansiālo ieguvumu un samazina finansiālo risku pasaules ekonomikai".
Ar mazliet zinātniskāku pieeju biznesa pasaulei izcēlās itāliešu zinātnieki, kuri ieguva balvu pārvaldībā, matemātiski pierādot, ka organizācijas kļūtu veiksmīgākas, ja darbiniekus pieņemtu darbā pēc nejaušības principa.
Savukārt balva bioloģijā tika piešķirta par dokumentētu pierādījumu, ka augļu sikspārņi nodarbojas ar orālo seksu.
"Ig Nobel" balvas katru gadu pasniedz Hārvarda universitātē, kas pasaulei devusi visvairāk Nobela prēmijas laureātus. Desmit balvas tiek pasniegtas dažādās kategorijās - no fizikas, medicīnas un ķīmijas līdz literatūrai un miera prēmijai. Laureāti uz apbalvošanas ceremoniju no dažādiem kontinentiem ierodas uz pašu rēķina, bet balvas pasniedz īstie Nobela prēmijas laureāti.
Balvu radījis humora žurnāla "Ig Nobel" dibinātājs un vadītājs Marks Abrahamss. Viņš uzskata, ka prēmija nav domāta kāda nosodīšanai, tieši otrādi - zinātnes popularizēšanai.
Kasjauns.lv/LETA