Indijas veselības ministrs nosauc homoseksuālismu par slimību
Indijas veselības ministrs Ghulams Nabi Azads ir izpelnījies geju tiesību aktīvistu sašutumu, nosaucot homoseksuālismu par slimību, kuru Indijā ievazājuši ārzemnieki.
Aktīvisti otrdien pauda sašutumu par ministra izteikumiem pirmdien notikušā apriņķu vadītāju un mēru nacionālā sanāksmē par HIV/AIDS profilaksi. Ministrs savā runā paziņoja, ka homoseksuālisms ir "nedabisks un nav labs Indijai".
"Tā ir slimība, kas ienākusi no citām valstīm. Lai gan tā ir nedabiska, tā pastāv mūsu valstī un tagad strauji izplatās, apgrūtinot tās noteikšanu," sacīja Azads.
Sanāksmē piedalījās arī Indijas premjerministrs Manmohans Singhs un valdošās Kongresa partijas prezidente Sonja Gandija, bet viņi aizgāja no tās pirms Azada runas.
Ministrs nāca klajā ar šiem izteikumiem gandrīz divus gadus pēc Deli Augstās tiesas lēmuma, kurā tika pasludināts, ka homoseksuālisms nav noziegums.
"Es uzskatu, ka ministram ir nekavējoties jāatvainojas. Viņš ir aizskāris visu homoseksuālistu sabiedrību. Homoseksuālisms lielā mērā ir daļa no dabas un pat ir pieminēts reliģiskos tekstos. Saukt to par nedabisku ir absurdi," sacīja publicists un geju tiesību aktīvists Mohnišs Kabirs Malhotra.
Īpašu sašutumu izpelnījās apstāklis, ka šie izteikumi pausti sanāksmē, kuras dalībniekiem ir uzdevums ieviest HIV/AIDS profilakses politiku Indijā zemākajos līmeņos.
Veselības ministrijas preses sekretāre Šefali Šarana otrdien apgalvoja, ka ministra teiktais ir izrauts no konteksta un viņš par slimību nosaucis HIV/AIDS, nevis homoseksuālismu. "Viņš nevienu neaizskāra," sacīja Šarana.
Jurists un geju tiesību aktīvists Aditja Bondjopadhjajs sacīja, ka ministra izteikumi var iedrošināt konservatīvos grupējumus un reliģiskās organizācijas, kas ir pret minēto 2009.gada Augstās tiesas lēmumu.
Pirms šī tiesas lēmuma homoseksuālisms Indijā bija nelikumīgs saskaņā ar 1860.gadā pieņemtu britu koloniālā laikmeta likumu, kas aizliedza "miesiskus dzimumsakarus pret dabas kārtību" un par to paredzēja naudassodu un cietumsodu līdz 10 gadiem.
Lai gan geju praidi tagad ir ikgadēji pasākumi dažās no Indijas lielpilsētām, homoseksuālisma kultūra vēl arvien šokē daudzus indiešus, kuriem šis temats bieži ir tabu.
Azads 2009.gadā izraisīja jautrību ar savu pieņēmumu, ka elektroapgādes nodrošināšana nomaļos rajonos ir svarīga iedzīvotāju skaita kontrolēšanai, jo laucinieki tad pavadītu vairāk laika, skatoties televīziju, nevis nodarbojoties ar seksu.
BNS