Kalnmeiers: Prokuratūras materiāltehniskais stāvoklis ir neapskaužams
Augusta nogalē notikusī zādzība no Zemgales tiesas apgabala prokuratūras ēkas Jelgavā likusi izdarīt secinājumus un likt pārdomāt, kādā materiāltehniskā stāvoklī ir prokuratūras Latvijā, jo intervijā žurnālam "Jurista vārds" ģenerālprokurors Ēiks Kalnmeiers atzīts, ka ne jau jauni seifi prokuratūru pasargās no zādzībām, bet gan valsts atbildība par tās rīcībā esošo datu glabāšanu.
Kalnmeiers intervijā stāsta, ka nav noteiktu normatīvu aktu, kas regulētu kārtību par dokumentu uzglabāšanu, lai gan nevar teikt, ka neeksistē iekšējā kārtība un katrs prokurors rīkojas, kā pats vēlas.
Krimināllietas materiāli glabājas vienkopus, ja vien kāda daļa nav nodota izpētei ekspertiem. Piemēram, ja nozīmēta ambulatorā vai stacionārā tiesu psihiatriskā ekspertīze un ekspertam ir nepieciešama daļa materiālu šai izpētei. Taču vispār lietas materiāli glabājas vienkopus pie procesa virzītāja - atkarībā no konkrētajiem apstākļiem un iespējām, loģikas un veselā saprāta. Vislabākais variants, ja tas būtu ugunsdrošs seifs, kas ļauj saglabāt materiālus dažādās kritiskās situācijās, bet ar tādiem prokuratūra nav aplaimota.
"Materiāltehnisko nodrošinājumu vienmēr var vēlēties labāku, taču šīm vēlmēm ir jābūt sasaistē ar reālajām finansiālajām iespējām. Piemēram, ja materiālu glabāšanai būtu seifi, tad, protams, kā jau minēju, drošības nolūkam tas būtu vislabākais risinājums. Taču kārtīgs seifs, kaut tikai vidējās klases, nemaksā lētāk par diviem trim tūkstošiem latu, nemaz nerunājot par augstākas drošības pakāpi. Tādēļ ar pašreizējo finansējumu ir nereāli ar tādiem aprīkot prokuratūru," secina Kalnmeiers.
Viņš tāpat piebilst, ka prokuratūrās Latvijā ir telpas, kuras pašas par sevi atrodas kritiskā stāvoklī, un vēl aktuālāks esot prokuratūru nodrošināt ar darbam piemērotiem apstākļiem, ne tikai ar seifiem, jo ne jau ar tiem vien prokurors strādā.
"Visupirms vajadzētu cilvēcīgus apstākļus ar normāliem galdiem un krēsliem, ko nemaz nevaram atļauties, nerunājot par drošiem seifiem. Turklāt no 2012.gada 1.janvāra Valsts policija pārtrauc Ģenerālprokuratūras apsardzi, un tā jau kļūs par mūsu pašu problēmu. Tikai, par nožēlu, šobrīd vēl nav nekādas informācijas, vai šim nolūkam tiks piešķirts papildu finansējums, vai arī tas būs jāmeklē esošā ietvaros. Tādēļ par kādiem gan seifiem šeit varam runāt," atzīst ģenerālprokurors.