Debesskrāpjiem ir "neveselīga saistība" ar finanšu krīzēm
Pasaulē ir vērojama "neveselīga saistība" starp debesskrāpju būvniecību un finanšu krīžu tuvošanos, trešdien paziņoja Lielbritānijas finanšu kompānija "Barclays Capital".
"Mūsu Debesskrāpju indekss turpina apliecināt neveselīgu korelāciju starp nākamās pasaulē augstākās ēkas būvniecību un gaidāmu finanšu krīzi," teikts "Barclays Capital" paziņojumā.
"Barclays Capital" min vairākus piemērus - "Empire State Building" ēkas pabeigšana Ņujorkā 1930.gadā pirms Lielās Depresijas sākuma, Čikāgas "Willis Tower" pabeigšana 1974.gadā sakrita ar naftas krīzi un ASV dolāra piesaistes zeltam pārtraukšanu, bet Malaizijas "Petronas" torņu uzbūvēšana sakrita ar Āzijas finanšu krīzi 1997.gadā.
Savukārt pēdējais piemērs saistāms ar 2010.gadu, kad pašreiz pasaulē augstākā ēka "Burj Khalifa" tika pabeigta neilgi pirms tam, kad atklātībā nonāca ziņas par Dubaijas apjomīgajām parādsaistībām.
"Bieži vien pasaules augstākās ēkas gluži vienkārši ir plašāka debesskrāpju buma sastāvdaļa, kas atspoguļo plaši izplatītu neatbilstošu kapitāla novirzīšanu un tuvojošās ekonomiskās korekcijas nepieciešamību," norāda "Barclays Capital".
Saskaņā ar Debesskrāpju indeksu investoriem vajadzētu rūpīgi sekot situācijas attīstībai Ķīnā un Indijā, kur šobrīd vērojams debesskrāpju būvniecības bums.
Ķīnā šobrīd gan vērojams vispārējs celtniecības bums, ko veicina lēta kapitāla pieejamība.
Ķīnā šobrīd kopumā tiek būvēti 124 debesskrāpji, un 53% no tiem paredzēts pabeigt nākamo sešu gadu laikā. Pēc šo ēku pabeigšanas debesskrāpju skaits Ķīnas pilsētās palielināsies par 87%.
Savukārt Indijā nesen pabeigti divi jauni debesskrāpji un vēl 14 tiek būvēti.
Eksperti gan prognozē, ka lielākā nekustamā īpašuma aktivitāte Indijai vēl priekšā.
"Barclays Capital" Debesskrāpju indeksu veido jau kopš 1999.gada.