Āzijas bagātnieku apetīte apdraud vērtīgo zivju krājumus jūrās
Pieaugot Āzijas turīgo iedzīvotāju skaitam, aug augumā arī viņu apetīte uz dārgām zivīm, kuru krājumiem draud nopietnas briesmas, otrdien konferencē paziņojuši ANO eksperti.
Pieaugot cilvēku bagātībai, ir pieaudzis arī pieprasījums pēc augstvērtīgākām un dārgām zivīm, mudinot zvejniekus ķert vairāk šādu zivju, pat ja jāpielieto videi kaitīgas un nelikumīgs metodes.
Bagātos cilvēkus vairs neapmierina anšovi, atzīmēja ANO Vides programmas (UNEP) eksperte Džekija Oldere.
Viņa norādīja, ka kopš pagājušā gadsimta astoņdesmitajiem gadiem zivju ieguve ir nostiprinājusies uz 80 miljoniem tonnu, un zinātnieki uzskatīja, ka daudz vairāk tā vairāk nepalielināsies.
"Nav šaubu, ka dzīvesveida un ēšanas paradumu maiņai ir ietekme uz [zivju] resursiem," atzīmēja UNEP par koraļļu rifiem atbildīgās vienības vadītājs.
Viņš norādīja, ka pēc dzīviem jūras asariem Āzijā ir tik liels pieprasījums, ka zvejnieki izmanto cianīdu, lai tos apstulbinātu un noķertu dzīvus, pat ja tādēļ iet bojā citas zivis un tiek kaitēts koraļļiem.
Pie kam liela daļa no šādā veidā noķertām zivīm, transportējot iet bojā.
ANO eksperts norādīja, ka šādam biznesam ir ne tikai augstas transporta izmaksas, bet tas nes arī lielu peļņu.
Tomēr jāņem vērā, ka zivju krājumu izsmelšana apdraud dabas līdzsvaru un var novest pie koraļļu rifu degradācijas, viņš piebilda.