Dati par hadronu paātrinātājā pārspēto gaismas ātrumu varētu būt nepareizi
Pētījums parāda, ka, iespējams, Lielā hadronu paātrinātāja zinātnieki kļūdījušies, apgalvojot, ka daļiņas spēj pārvietoties ātrāk nekā gaisma, vēsta britu laikraksts "The Daily Telegraph".
Lielajā hadronu paātrinātājā strādājošie fiziķi pārsteidza zinātnes pasauli, paziņojot, ka ir apgāzuši Alberta Einšteina relativitātes teoriju.
Taču žurnālā "Science Insider" publicētais ziņojums apgalvo, ka rādījumus ietekmējis "slikts savienojums starp GPS ierīci un datoru".
Einšteina 1905.gadā formulētā relativitātes teorija noteic, ka nekas nespēj pārvietoties straujāk par gaismas ātrumu, jo tad to varētu uzskatīt par pārvietošanos atpakaļ laikā.
Taču Eiropas kodolpētījumu organizācijas (CERN) pētnieki apgalvoja, ka fiksējuši neitrīno pārvietojamies ātrumā, kas pārsniedz gaismas ātrumu - 299 792 458 metrus sekundē.
Zinātnieki apgalvoja, ka neitrīno mērķi sasnieguši par 60 nanosekundēm ātrāk nekā gaisma.
"60 nanosekunžu starpība varētu būt radusies no slikta savienojuma starp optiskās šķiedras kabeli, kas savieno ar neitrīno ātrumu fiksējošu GPS ierīci un datora elektronisko karti," teikts ziņojumā.
"Mēs esam pārliecināti par iegūtajiem rezultātiem," teicis CERN pētnieku pārstāvis. "Esam vairākas reizes pārbaudījuši visu, kas varētu ietekmēt mūsu mērījumus, taču neko tādu neesam atraduši."
Kasjauns.lv/LETA/Foto: AFP/LETA