Par "morāliem noziegumiem" Afganistānas cietumos ieslodzītas simtiem sieviešu
Par tā dēvēto morālo noziegumu pastrādāšanu Afganistānas cietumos ieslodzītas simtiem sieviešu, trešdien paziņoja starptautiskā cilvēktiesību aizstāvju organizācija "Human Rights Watch".
Organizācijas ziņojumā secināts, ka Afganistānas prezidenta Hamida Karzai valdība nav spējusi izpildīt savas starptautiskās saistības attiecībā uz cilvēktiesību ievērošanu.
"Ir šokējoši, ka desmit gadus pēc talibu gāšanas sievietes un meitenes joprojām tiek ieslodzītas par bēgšanu no vardarbības ģimenē vai piespiedu laulībām," norāda organizācijas izpilddirektors Kenets Rots.
Pēc "Human Rights Watch" rīcībā esošajām ziņām, Afganistānas cietumos un nepilngadīgo audzināšanas iestādēs kopumā ieslodzītas 400 sievietes un meitenes par tādiem pārkāpumiem kā "bēgšana", kas saskaņā ar Afganistānas krimināllikumu pat netiek klasificēts kā noziegums.
"Daļa sieviešu un meiteņu notiesātas par "zina" jeb laulības pārkāpšanu pēc tam, kad viņas tikušas izvarotas vai bijušas spiestas nodarboties ar prostitūciju," teikts cilvēktiesību aizstāvju ziņojumā. "Tiesneši spriedumus nereti pieņem, balstoties tikai uz "atzīšanos", kas notikusi, neesot klāt advokātiem, un atzīšanās "parakstīta", taču tā nav tikusi nolasīta sievietēm, kuras neprot ne lasīt, ne rakstīt. Pēc notiesāšanas sievietēm bieži tiek piespriests ilgs cietumsods - dažos gadījumos pat vairāk nekā desmit gadi."
Daudzas no organizācijas intervētajām 58 ieslodzītajām paudušas bailes, ka pēc atbrīvošanas no cietuma viņu ģimenes varētu viņas nogalināt, lai saglabātu ģimenes godu.
Ziņojumā citēta kāda 17 gadus veca ieslodzītā, kura bija aizbēgusi kopā ar puisi, ar kuru vecāki neļāva viņai precēties.
"Mani vecāki ik nedēļu ierodas apmeklētāju dienā. Katru reizi viņi man saka, ka ļoti drīz viņi samaksās cietuma darbiniekiem, lai tie mani nodotu viņiem, un tad viņi mani nogalinās," atklājusi cietumniece.
Lai gan kopš talibu gāšanas sieviešu stāvoklis Afganistānā ir ievērojami uzlabojies, šomēnes Karzai apstiprināja Afganistānas augstākās musulmaņu teologu institūcijas - Ulemas padomes - ediktu, kurā apgalvots, ka sievietes esot mazvērtīgākas par vīriešiem.
Tajā arī teikts, ka sievietēm nevajadzētu "kontaktēties ar svešiem vīriešiem dažādās sociālajās aktivitātēs, piemēram, izglītības iestādēs, tirgos, birojos un citos dzīves aspektos". Būtībā tas nozīmē, ka, pēc padomes domām, sievietēm vispār nevajadzētu apmeklēt universitāti vai strādāt algotu darbu.
Savukārt sieviešu "pazemošana un sišana" ir aizliegta, ja vien nav šariatā pamatota iemesla. Šāds padomes paziņojums savukārt nozīmē, ka atsevišķos apstākļos vardarbība ģimenē ir pieņemama.