Dienvidkorejas parlamenta vēlēšanās uzvar valdošā partija
Dienvidkorejā trešdien notikušajās parlamenta vēlēšanās ir uzvarējusi valdošā konservatīvā Jaunas robežas partija (JRP), saglabājot vairākumu parlamentā, ceturtdien paziņoja amatpersona
Nacionālajā asamblejā (parlamentā), kurā ir pavisam 300 deputātu, JRP ieguva 152 deputātu vietas, bet opozīcijas kreisi centriskā Demokrātiskā apvienotā partija (DAP) - 127 deputātu vietas. Līdzšinējā parlamenta sastāvā JRP bija 165 deputāti, bet DAP - 89 deputāti.
Parlamenta vēlēšanas tika uzskatītas par svarīgu pārbaudījumu valsts prezidenta Lī Mjungbaka partijai JRP pirms decembrī paredzētajām prezidenta vēlēšanām. Politiskie analītiķi pirms tām prognozēja, ka gan JRP, gan DAP var iegūt no 130 līdz 135 deputātu vietām.
Lī Mjungbaks nāca klajā ar paziņojumu, kurā sacīja, ka tauta izdarījusi "gudru izvēli". "Valdība darīs visu iespējamo, lai stabili pārvaldītu valsts lietas un rūpētos par tautas iztiku," sacīja Lī.
Kreisās opozīcijas Apvienotā progresīvā partija ieguva 13 deputātu mandātus, bet labējā Brīvības veicināšanas partija - piecus mandātus.
Parlamenta vēlēšanas notiek reizi četros gados, bet prezidenta vēlēšanas - ik pa pieciem gadiem. Šī ir pirmā reize 20 gadu laikā, kad parlamenta un prezidenta vēlēšanas iekrīt vienā gadā.
Starp prezidenta vēlēšanu kandidātiem ir JRP līdere Paka Geunhje - eksprezidenta Paka Čunghī meita, jo Lī Mjungbaks nevar kandidēt uz otru termiņu. Viņas potenciāls sāncensis no opozīcijas ir cilvēktiesību advokāts Mūns Džeins, kurš kandidē parlamenta vēlēšanās uz deputāta vietu no ostas pilsētas Busanas.
Parlamenta vēlēšanu kampaņā svarīgākie jautājumi bija saistīti ar ekonomiku, piemēram, cenu kāpums, augstas izglītības un mājokļu izmaksas, grūtības atrast darbu, un vāja sociālās labklājības sistēma. Lai gan šonedēļ ir gaidāms Ziemeļkorejas raķetes starts, Dienvidkoreja ir pieradusi pie saspīlējuma attiecībās ar kaimiņvalsti un parlamenta vēlēšanu kampaņā valsts drošības jautājumiem bija pakārtota loma.
246 parlamenta deputāti tika ievēlēti tieši, bet pārējās 56 deputātu vietas tika sadalītas starp partijām atbilstoši to iegūto balsu skaitam. Katram vēlētājam balsošanas iecirknī bija jānodod divas balsis - viena balss par kandidātu un otra par partiju.
Vēlētāju aktivitāte bija 54,3%. Iepriekšējās parlamenta vēlēšanās pirms četriem gadiem piedalījās 46,1% vēlētāju.
BNS