Janukovičs: Ukraina neļaus sevi pazemot saistībā ar Timošenko lietu
Pasaulē

Janukovičs: Ukraina neļaus sevi pazemot saistībā ar Timošenko lietu

Jauns.lv

Ukraina ieklausās pasaules līderu viedoklī par situāciju, kas izveidojusies ap notiesāto bijušo valsts premjerministri Jūliju Timošenko, un arī ir par to nobažījusies, tomēr neļaus sevi pazemot, pirmdien paziņoja Ukrainas prezidents Viktors Janukovičs.

Janukovičs: Ukraina neļaus sevi pazemot saistībā a...
Janukovičs uzsvēra, ka Kijeva ieklausās aizrādījumos par Timošenko lietu, tomēr pauda iebildumus pret Ukrainas pazemošanu.
Janukovičs uzsvēra, ka Kijeva ieklausās aizrādījumos par Timošenko lietu, tomēr pauda iebildumus pret Ukrainas pazemošanu.

"Mēs arī tāpat bažījamies," žurnālistiem Ukrainas pilsētā Doņeckā teica Janukovičs, komentējot starptautiskās sabiedrības paustās bažas par Timošenko lietu un apstākļiem cietumā.

Tomēr Janukovičs norādīja, ka Ukrainu aizvaino ārvalstu politiķu izteikumi par šo lietu.

Viņš sacīja, ka politizēšana ir "neatņemama politikas sastāvdaļa. Vēlos teikt, ka mēs visi esam atvērti, mēs esam atklāti. Būsim priecīgi dzirdēt par ikvienu, kas vēlēsies atbraukt uz Ukrainu. Tiem, kam ir kaut kāds iemesls nebraukt uz Ukrainu, tā ir viņu privāta lieta. Bez šaubām mums, maigi izsakoties, ir ļoti nepatīkami ko tādu dzirdēt," paziņoja Ukrainas prezidents.

Janukovičs uzsvēra, ka Kijeva ieklausās aizrādījumos par Timošenko lietu, tomēr pauda iebildumus pret Ukrainas pazemošanu.

"Ir svarīgi, lai mūs nepazemo," norādīja Ukrainas prezidents un piebilda, ka Ukraina to nepieļaus, kā arī valsts varas iestādes dara visu iespējamo, lai tamlīdzīgas situācijas vairs neatkārtotos.

Viņš kārtējo reizi atkārtoja, ka Timošenko lieta ir daudzpusīga un tai ir gan objektīvās, gan subjektīvās puses. "Bez šaubām, mums ir jānodrošina viņai kvalitatīva ārstēšana," pavēstīja Janukovičs.

Tomēr Ukrainas prezidents paskaidroja, ka problēmas ar Timošenko darbību sākās jau  90.gados, kad viņa vadīja enerģētikas uzņēmumu  "United Energy Systems of Ukraine" (UESU). Viņš pastāstīja, ka tolaik "Ukrainu izlaupīja, pārdodot gāzi par 80 ASV dolāriem, lai gan tās cena Krievijā bija 25 dolārus".

"Pēc tam, kad UESU aizgāja no Ukrainas tirgus, cena uzreiz nokrita no 80 līdz 43 dolāriem. Tieši šajā laikā Ukrainā līdz pat pieciem mēnešiem netika izmaksātas algas un citi ienākumi. Par pensijām – tolaik uzņēmumi bankrotēja, tiem nebija iespēju maksāt par enerģijas avotiem," klāstīja Janukovičs.

Janukovičs arī paziņoja, ka ir parakstījis jaunu Kriminālprocesa kodeksu, kas stāsies spēkā pusgada laikā pēc tā publicēšanas.

"Ir noteikti visi termiņi, un [likumu par ekonomiskajiem noziegumiem] problēma tuvākajā laikā būs beigusies. Esmu pārliecināts, ka diskusija, kas notiek par šo jautājumu, ir ļoti svarīga un noderīga gan Ukrainai, gan Eiropai. Un no tām pretenzijām, kas pašlaik ir pret Ukrainu, daļai mēs piekrītam, daļai ne. Tomēr esmu pārliecināts, ka mēs ar laiku tuvosimies viens otram un sasniegsim mērķi Eiropas standartu pieņemšanai Ukrainā gan tiesvedībā, gan jautājumos, kas saistīti ar demokrātiju," klāstīja Ukrainas prezidents.

Pagājušajā nedēļā Ukrainas kūrortā Jaltā bija paredzēts Centrāleiropas valstu samits, bet, tā kā liela daļa uz samitu uzaicināto prezidentu to boikotēja, protestējot pret izturēšanos pret Timošenko, samits tika atcelts. Tā vietā Janukovičam piektdien Kijevā bija atsevišķas tikšanās ar Lietuvas, Moldovas, Polijas un Slovākijas prezidentiem.

Tagad Rietumvalstu līderi apsver iespējas arī boikotēt jūnijā gaidāmo Eiropas futbola čempionāta vīriešiem finālturnīru, lai tādējādi paustu savu attieksmi pret izturēšanos pret Timošenko.

Kopš trešdienas Timošenko atrodas Ukrainas valsts dzelzceļa uzņēmuma "Ukrzaļizņica" centrālajā klīniskajā slimnīcā Harkovā.

51 gadu vecā Timošenko no 20.aprīļa līdz 9.maijam bija pieteikusi badastreiku, jo, pārvietojot no cietuma uz slimnīcu, pret viņu ticis lietots fizisks spēks un viņai uz ķermeņa radušies asinsizplūdumi. Ukrainas ekspremjere jau ilgstoši sūdzas par veselības problēmām – viņai sāpot mugura. Bijusī Ukrainas premjere apgalvo, ka cietuma apsargi viņu sita, pirms 20.aprīļa vakarā muguras sāpju dēļ pārveda no cietuma uz slimnīcu. Jau 22.aprīlī viņa tika nogādāta atpakaļ kolonijā.

Kijevas Pečoras rajona tiesa pērn oktobrī atzina Timošenko par vainīgu amata pilnvaru pārsniegšanā saistībā ar gāzes piegāžu līgumu parakstīšanu starp Ukrainu un Krieviju un piesprieda viņai septiņu gadu cietumsodu. Pagājušajā mēnesī pret viņu sākās jauna tiesas prāva saistībā ar apsūdzībām par izvairīšanos no nodokļu maksāšanas, zādzību un ienākumu ārvalstu valūtās slēpšanu laikā, kad viņa 90.gados vadīja enerģētikas uzņēmumu "United Energy Systems of Ukraine" (UESU). Gaidāms, ka 21.maijā viņa ieradīsies uz tiesas sēdi šajā lietā, lai gan ārsti norāda, ka viņas veselības stāvoklis ir ļoti slikts.

Rietumvalstis pauž viedokli, ka Timošenko, kas ir opozīcijas partijas "Tēvzeme" līdere, tiek vajāta politisku motīvu dēļ. Šādu viedokli pauž arī Timošenko, kas savu vainu neatzīst.

Eiropas Savienība ir nosodījusi Timošenko notiesāšanu kā selektīvā tiesiskuma piemēru un brīdinājusi Ukrainu, ka bloka dalībvalstis neratificēs politiskās asociācijas un brīvās tirdzniecības līgumu, ko paredzēts parakstīt ar Ukrainu, kamēr vien Timošenko atradīsies aiz restēm.

BNS, Foto: Lita Krone/AFP/LETA