Pasaulē

Satelīta attēli liecina par Ziemeļkorejas raķešu palaišanas platformas modernizēšanu

Jauns.lv

Ziemeļkoreja veikusi ievērojamus raķešu palaišanas platformas uzlabošanas darbus, iespējams, gatavojoties jauniem tālas darbības rādiusa raķešu izmēģinājumiem, otrdien paziņojuši Džona Hopkinsa universitātes ASV-Korejas institūta pētnieki.

Satelīta attēli liecina par Ziemeļkorejas raķešu p...

Satelīta attēli liecina, ka pagājušā gada laikā Ziemeļkoreja ievērojami modernizējusi palaišanas platformu "Musudan-ri" un, acīmredzot, nojaukusi netālu esošos ciematu, lai atbrīvotu vietu kompleksam, kurā tiek būvētas jaunas lielākas raķetes, secinājuši zinātnieki.

Institūts uzskata, ka Ziemeļkoreja vēlas uzbūvēt lielākas raķetes nekā "Unha-3", kuras palaišana kosmosā 13.aprīlī beidzās ar lielu neveiksmi.

Zinātnieki bažījas, ka jauno raķešu darbības rādiuss varētu būt starpkontinentāls.

"Jaunā konstrukcija ir veidota, lai nākotnē atbalstītu tādu raķešu palaišanu, kas būtu lielākas nekā nesen izmēģinātā "Unha" - daudz spēcīgāki (..) kosmosa šāviņi vai raķetes ar starpkontinentālu darbības rādiusu - , kas spēs pārlidot arī Japānu, vēl vairāk saasinot reģionālo spriedzi," teikts institūta blogā.

Zinātnieki lēš, ka uzlabotā raķešu palaišanas platforma varētu sākt darboties ap 2016. vai 2017.gadu.

Satelīta attēlos redzami ēku pamati un balta apļveida struktūra, kuras pielietojums nav skaidrs, kā arī citi objekti.

Institūts secinājis, ka Ziemeļkorejas platformai piemīt zināma līdzība ar raķešu palaišanas platformu Irānā, bet esot arī atšķirības, tādēļ grūti noteikt vai abu valstu starpā notikusi sadarbība.

Ziemeļkoreja pārsteidz pasauli 1998.gadā, izšaujot raķeti pāri Japānas teritorijai Klusajā okeānā. Tomēr pēdējie raķešu izmēģinājumi bijuši mazāk sekmīgi, tostarp ar neveiksmi beidzās arī 13.aprīļa mēģinājums palaist kosmosā tāla darbības rādiusa raķeti.

Ziemeļkoreja apgalvoja, ka vēlas palaist Zemes orbītā mākslīgo pavadoni, uzsverot, ka tas tikšot darīts miermīlīgos nolūkos. Taču ASV un to sabiedrotie uzskatīja, ka Ziemeļkorejas patiesais mērķis ir slēpts ballistiskās raķetes izmēģinājums, apejot ANO rezolūcijas, kuru mērķis ir apturēt Phenjanas kodolprogrammu.

Jau vēstīts, ka otrdien Ziemeļkorejas Ārlietu ministrijas preses pārstāvis paziņoja, ka gadījumā, ja ASV turpinās vērst spiedienu pret Ziemeļkoreju saistībā tās raķešu izmēģinājumiem un it kā pastāvošajiem kodolizmēģinājuma plāniem, Phenjana spers "pašaizsardzības" soļus.

LETA