Grieķijas jaunās valdības deklarācijā paredzēts panākt starptautiskā aizdevuma nosacījumu maiņu
Grieķijas jaunais ministru kabinets sestdien publiskoja valdības deklarāciju, kurā paziņo, ka tiks iesaldēta darbavietu samazināšana valsts iestādēs, un ka valdība centīsies panākt starptautiskā aizdevuma nosacījumu maiņu, tostarp izpildes termiņa pagarināšanu vismaz par diviem gadiem.
Deklarācijā teikts, ka valdība sarunās ar aizdevējiem - Eiropas Savienību (ES) un Starptautisko valūtas fondu (SVF) - mēģinās panākt aizdevuma nosacījumu maiņu, tostarp fiskālās konsolidācijas termiņa pagarināšanu vismaz par diviem gadiem jeb vismaz līdz 2016.gadam.
Valdības nolūks ir sasniegt fiskālos mērķus "bez turpmākas algu, pensiju un valsts investīciju samazināšanas" un jaunu nodokļu noteikšanas, sacīts deklarācijā. Tajā arī teikts, ka tiek apturēta valsts sektorā strādājošo atlaišana, kā arī tiks palielināti bezdarbnieku pabalsti.
"Nolūks ir neatlaist pastāvīgos darbiniekus, bet ietaupīt būtiskus līdzekļus uz... operacionālajiem izdevumiem un mazāk birokrātijas,"teikts dokumentā.
Saskaņā ar starptautiskā aizdevuma nosacījumiem Grieķija ir apņēmusies samazināt valsts iestādēs strādājošo skaitu par 150 000 līdz 2015.gadam, tostarp par 15 000 šogad.
Valdības deklarācijā arī pausta vēlme pārskatīt veikto minimālās algas samazināšanu. Dokumentā teikts, ka minimālo algu privātajā sektorā būtu jānosaka darba devējiem un arodbiedrībām. Februārī, pildot aizdevēju prasības, minimālā alga tika samazināta par 22% lidz 586 eiro (412 latiem) mēnesī.
2010.gadā Grieķijai tika piešķirts 110 miljardu eiro (77 miljardu latu), bet šogad ‒ 130 miljardu eiro (91 miljarda latu) starptautiskais aizdevums. Saskaņā ar pašreizējiem glābšanas paketes nosacījumiem Grieķijai līdz 2014.gadam ir jāapcērp tēriņi par 11,5 miljardiem eiro (aptuveni astoņiem miljardiem latu), kas atbilst 5% no valsts iekšzemes kopprodukta.
Grieķijā trešdien tika paziņots jaunās valsts valdības sastāvs, un valdošā koalīcija par savu mērķi pasludināja starptautiskā aizdevuma nosacījumu pārskatīšanu, neapdraudot Grieķijas dalību eiro zonā.
Koalīciju veido konservatīvā partija "Jaunā demokrātija" (ND), Panhellēnistiskā sociālistiskā kustība (PASOK) un nelielā partija "Demokrātiskie kreisie" (DIMAR). Svētdien ievēlētajā parlamentā ND ir 129 vietas, PASOK – 33 vietas, bet DIMAR jaunajā parlamentā ir 17 vietu. Trim partijām kopā ir 179 no 300 parlamenta deputātu mandātiem.
Jaunajā valdībā savus ministrus ir deleģējusi tikai ND, bet PASOK un DIMAR ir deleģējušas bezpartejiskos ministrus.
BNS